Je môj 27-mesačný syn autista?

Zodpovedané
28. jún 2024

Dobrý deň,

syn má 27 mesiacov a stále nerozpráva. Iba bľaboce, má slabé porozumenie. Také to jednoduché porozumenie činnosti, ktoré robíme denne chápe. Zložité pokyny ako prines loptu nerozumie. Selektívny očný kontakt, reakcia na meno - reaguje pekne. Nevie sa hrať sám viac ako pár minút, chce stále spoločnosť.

Nosí mi hračky, volá ma do hry a nevadí mu, keď sa zapojíme do jeho hry. Nemá problém s hlukom, zmenami a ani trasami. Celkom dobré spí, v jedle je výberavý. Má dobré vizuálne porozumenie, všetko sa rýchlo naučí. Keď mu to ukazujem, okrem rozprávania, tak to neopakuje. Maximálne nejaké citoslovce alebo grimasu, inak nič.

Nevie jesť sám, neudrží lyžičku v rukách, má zlý úchop, naučil sa piť z pohára. Behá nemotorne ako keby vykopával nohu dopredu a pritom máva jednou rukou ako keby mu to pomáhalo z rovnováhou. Nekope do lopty a ani nevie skákať. Občas si prezerá ruky na pár sekúnd ako keby počítal prsty. Párkrát ako keby kýval hlavou nie. Ešte počas Vianoc špičkoval a triasol rukami, dnes to už nerobí.

Ide o autizmus?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Z toho čo popisujete, nemusí ísť o autizmus. Môže ísť napríklad o narušenú komunikačnú schopnosť alebo problémy s rovnováhou, resp. motorikou, ktoré sú dôsledkom nedostatočnej rozvinutej centrálnej nervovej sústavy.

Nakoľko sme synčeka osobne nevideli, ani nemám všetky informácie, nedovolíme si určiť pevnú diagnózu ani vylúčiť autizmus. To môže urobiť len klinický psychológ, pedopsychiater alebo neurológ. Vzhľadom na nízky vek vášho dieťatka je však diagnostika ešte problematická. Odporučili by sme Vám sledovať a prípadne si aj zapisovať všetky špecifické prejavy. Bude to užitočné pre neskoršiu diagnostiku.

Ak špecifické prejavy budú pretrvávať alebo sa stupňovať, môžete navštíviť centrum včasnej intervencii vo Vašom okolí. Tiež by bolo vhodné do intervencie zapojiť na začiatok logopéda. Následne Vás logopéd alebo pracovníci centra môžu nasmerovať na konkrétnych odborníkov, ktorí by urobili podrobnejšiu diagnostiku. Taktiež by sme na Vašom mieste kontaktovali aj pediatra, nakoľko problémy s jemnou i hrubou motorikou v tomto veku môžu byť symptómom neurologických problémov, ktoré sa niekedy dajú rýchlo vyriešiť cvičením alebo rehabilitáciou.

Zatiaľ môžete skúsiť so synom pracovať cez piktogramy, kartičky, ktoré zobrazujú rôzne činnosti či situácie. Sú deti, ktorým práve vizuálizácia pomôže k rozvoju porozumenia. Nižšie Vám prikladáme link na príklady takýchto kariet.

https://www.infraslovakia.sk/product/alternativ...

V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.

S pozdravom Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.