Dobrý deň,
všade počúvam, že deti zaspávajú behom 5 - 15 minút.
Ak 2-ročný syn zaspáva 1 - 1,5 hodiny, môže to byť znakom hyperaktivity alebo ADHD?
Pri jedení sa nevie sústrediť, nechce jesť sám, nechce sa kŕmiť. Potom to trvá hodinu a viac, kým zje obed alebo večeru. Pomedzi to sa hrá a pochoduje po izbách.
Teraz sa veľmi zhoršilo jeho správanie. Keď niečo nie je ako si on želá, tak máva veľké záchvaty. Pohrá sa aj s hračkami, ale inak by sa hral len s káblami, nabíjačkami a kanvicou. Ešte len otvorí oči a už spomína uvedené nástroje.
Ďakujem
Dobrý deň,
ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.
Treba si uvedomiť, že u každého dieťaťa je zaspávanie individuálne. Nemusí ísť hneď o poruchu. Dieťatko v tak nízkom veku si viac-menej prehráva zážitky z celého dňa. Ak ich zažije veľa, môže mať problém so zaspávaním, keďže ešte nevie tieto zážitky spracovať tak, ako staršie dieťa. Je vhodné dieťa uspávať v tmavej, vyvetranej miestnosti, kde je čo najmenší počet podnetov a v správnom čase. Ten si však musíte odsledovať vy podľa synových potrieb. Niektoré deti nepotrebujú dlhý obedný spánok, iným chýba. Možno sa večer príliš rozruší a potreboval by chodiť správať skôr, alebo má ešte priveľa energie a vyhovovalo by mu ukladanie o pol hodiny neskôr. Je to individuálne. Môžete tiež skúsiť, aby nepozeral TV, alebo podobné zariadenia minimálne hodinu pred spaním. U ľudí môže modré svetlo znížiť melatoním, ktorý potrebujeme na zaspávanie.
Popisujete však aj iné prejavy, no u 2-ročného dieťaťa je určenie konkrétnej diagnózy veľmi náročné. Vo vývoji sú aj exekutívne funkcie, medzi ktoré patrí napríklad pamäť a pozornosť. Či sú narušené, tak to je možné identifikovať až v neskoršom veku.
Pri ADHD je potrebné uvedomiť si aj to, že je to porucha pozornosti s hyperaktivitou, t. j., že dieťa nedokáže dlhšie udržať pozornosť často ani v prípade, že ide o obľúbené činnosti a je ľahko vyrušiteľné a impulzívne.
Niektoré z jeho prejavov sú charakteristické pre obdobie vzdoru (napr. keď nie je po jeho zlostí sa). Čo sa týka jedenia, záleží aj od toho, či tak reaguje pri všetkých jedlách, alebo len pri niektorých, alebo konkrétnych kombináciách a podobne.
Zatiaľ by sme Vám odporučili všímať si špecifické prejavy, napr. či je pozornosť adekvátna jeho veku. Môžete si ich kľudne niekde zapisovať. Pomôže to pri ďalšej diagnostike. Svoje podozrenia konzultovať s obvodnou lekárkou, ktorá Vás môže prípadne vyslať na niektoré vyšetrenia.
Kristína a Veronika
Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny
V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.