Dcérka je šikovná, má netypické záujmy a nemá rada zmenu. Môže byť autistka?

Zodpovedané
8. sep 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom dcérky, ktorá má 2 roky a 8 mesiacov. Od malička sa mi zdá iná ako ostatné deti. Je šikovná, má netypické záujmy, ovláda abecedu, čísla, tvary, farby, dopravné značky. Vie v knihe všetko pomenovať a ukázať. Vie povedať a zopakovať skoro všetko. No i napriek tomu, že rozpráva, tak komunikuje minimálne. Povie jednoslovné, prípadne 2/3-slovné vety, väčšinou echolálie. Jedáva dobre, sama, je odplienkovaná, poslúcha.

Problém je v tom, že nemá rada zmeny a ani nové miesta. Máva časté záchvaty hnevu, keď niečo nemôže - nechce. S deťmi nemá problém, ale hráva sa väčšinou sama. S deťmi, ktoré pozná, sa vie zahrať. Hra je funkčná, ale rada dáva veci do radu a robí veže. Potom všetko rozhádže. Teraz nastúpila do škôlky a je to veľký problém. Dnes už dokonca vonku celý čas fňukala. Pri akomkoľvek kriku sa chytila za uši a začala plakať. Vyzerá ako traumatizovaná.

Ako jej pomôcť?

Môže byť autistka?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Z toho, čo popisujete, vidíme viacero špecifík charakteristických práve pre poruchu autistického spektra (hypersenzitivita na zvuky, citlivosť na zmeny, zoraďovanie).

Nakoľko sa však osobnosť vášho dieťatka neustále vyvíja a vek je pomerne nízky, odporúčame Vám navštíviť centrum včasnej intervencie a kontaktovať detského lekára. Veríme, že v prípade potreby Vás navedú potrebným smerom.

Následne by bolo vhodné objednať sa na diagnostiku, aby ste vedeli ako s dieťaťom pracovať a z čoho vyplývajú jeho špecifiká. Čím skôr budete s dcérkou pracovať, tým lepšie bude zvládať situácie doma, v škôlke alebo škole.

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.