4-ročná dcérka je nezvládnuteľná a manžel nechce, aby išla k psychiatrovi. Ako ďalej?

Zodpovedané
6. sep 2024

Dobrý deň,

mám 4-ročnú dcérku, ktorá mala ako 3-ročná potvrdené AS rysy. Má normointelekt. Chodila 3/4 roka do bežnej škôlky a bola tam nenápadná, všetko sa dialo hlavne doma. V popredí má silné úzkosti s OCD prejavmi. Od recidivujúcej šarlachovej infekcie sú jej prejavy nezvládateľné, všetko potrebuje riadiť, všetko potrebuje opakovať v presnom poradí. Je veľmi hnevlivá, konfliktná, zle spí. Okamžite vrieska, keď niečo nie je podľa nej.

Dostali sme odporúčanie k detskému psychiatrovi, ale manžel je striktne proti liekom. Teraz znova dostala horúčku a ja sa bojím, pretože si nie som istá či zhoršenie spôsobilo ochorenie alebo antibiotiká.

Čo by ste mi poradili?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Pokiaľ ste dostali odporučenie na detského psychiatra, tak je naozaj vhodné a zvyčajne aj nevyhnutné, aby ste ho navštívili.

V bežných veciach ako manželia môžete rozhodovať samostatne. To znamená, že pokiaľ je manžel proti a vy pôjdete napriek tomu s dieťaťom k lekárovi, nebude to mať pre Vás žiadne právne sankcie. Nanajvýš vznikne konflikt v manželstve. Týmto Vás len informujeme o právnej stránke veci. Neberte to ako nahováranie k tomu, aby ste odignorovali manželov názor. Veríme, že v prípade potreby by ste si to s manželom dokázali vykomunikovať, veď vám ide obom o dobro spoločného dieťaťa.

Tiež je dôležité uviesť na pravú mieru predpisovanie liekov. Hoci má psychiater na to oprávnenie, neznamená to automaticky, že dcérke pri návšteve automaticky predpíše medikamentóznu liečbu. Psychiater môže odporučiť napríklad terapie u klinického psychológa, ktorý lieky nepredpisuje, ale pracuje s dieťaťom pomocou iných techník a terapií.

Na druhej strane sú prípady, kedy lieky doslova dieťa zachránia a ustabilizujú. Záleží od danej situácie a konkrétneho prípadu. Nemusí to však ten Váš. Môže ísť o úvodnú konzultáciu a následné kontroly, prípadne nasmerovanie k inému odborníkovi. Skúste to tak vysvetliť aj manželovi.

Z nášho pohľadu by určite dcérke pomohli terapie na zvládanie emócií a práve v tomto je veľmi kompetentný klinický psychológ, resp. v niektorých prípadoch špeciálny alebo sociálny pedagóg. Odporučili by sme Vám preto aj návštevu CVI v okolí resp. CPP.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.