Ako zmierniť záchvaty 11-ročného autistu na verejnosti?

Zodpovedané
22. máj 2023

Dobrý deň,

náš 11-ročný autista nás prestal úplne poslúchať. Už na neho neplatí, že ak nechcem, aby niekam išiel, tak ho potiahnem za ruku. Vonku je to úplná katastrofa. Ak mu niekde nedovolíme ísť, tak dostane záchvat. Keďže nechceme, aby mal silné záchvaty na ulici, tak s ním ideme kam chce.

Na verejnosti robíme už len to, čo chce on. A to len preto, aby nemal záchvat.

Máte nejaké rady ako postupovať?

Lieky neberie žiadne. Akurát podľa potreby mu máme dať Atarax, po ktorom je ešte viac nervóznejší.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Keďže nevieme, aký stupeň porozumenia má Váš syn, budeme hovoriť prevažne vo všeobecnej rovine. Z popisu je vidieť, že ste so synom mali vybudované určité hranice a pravidlá, tie však v súčasnosti začal neprimerane posúvať. Je potrebné ich znova nastaviť, ale nebude to jednoduché.

Podľa veku usudzujeme, že syn sa dostáva do obdobia puberty. Zvýšené hormonálne zaťaženie, nízka tolerancia zmien a ťažšie zvládanie emócií tomu rozhodne nepomáhajú. Odporúčame opätovne nastaviť pevné hranice. Zrejme bude potrebné párkrát vydržať výbuchy jeho emócií aj na verejnosti. Skúste to aplikovať na miestach, kde viete, že nie je veľa ľudí, syn si nemá ako ublížiť, alebo ho ľudia dobre poznajú a vedia o jeho diagnóze. Tým sa vyhnete nevhodným reakciám zo strany okolia.

Po každom takomto výstupe a upokojení sa s ním situáciu preberte a vysvetlite mu nevhodnosť jeho reakcie. Súčasne mu aj predostrite správne riešenie pre všetkých. Postupne ho veďte k tomu, aby vedel svoje emócie vyjadriť verbálne (ak je to možné).

Uvedomujeme si, že je to beh na dlhú trať. Ak by ste ešte mali nejaké otázky, neváhajte nás kontaktovať na sociálnych sieťach, prípade mailovej adrese akcnerodiny@gmail.com.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.