Ako sa dá v bežnej škôlke pomôcť chlapcovi, ktorý má vysokofunkčný autizmus?

Zodpovedané
16. júl 2024

Dobrý deň,

v bežnej MŠ máme už rok 5-ročného chlapčeka s vysokofunkčným autizmom. Chlapček je v škôlke len v dopoludňajších hodinách, má svoju asistentku. Mamičke sme odporučili, aby chlapčeka skúsila zaradiť do škôlky pre autistické deti, kde by sa mu venovali odborníci, ktorí s takýmito detičkami pracujú. Mamička odmieta. Verí, že sa chlapček aj v bežnej MŠ rozrozpráva. Často býva plačlivý, nechce jesť a ani piť.

Ako mu môžeme pomôcť?

Čo by ste nám poradili?

Ďakujeme

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. S touto témou v našom OZ Akčné rodiny pracujeme dlhodobo, či už s rodičmi alebo pedagógmi a vieme detailnejšie poradiť, len potrebujeme viac informácií. Ak máte naďalej záujem, kontaktujte nás cez sociálne siete alebo na akcnerodiny@gmail.com.

V nasledujúcich riadkoch ešte pridávame pár všeobecných informácií.

  • Pre deti s VFA alebo AS je zvyčajne vhodnejšia bežná škôlka, nakoľko je u nich najväčší problém so socializáciou, ktorú zvyčajne nedokážu v špeciálnej škôlke dostatočne rozvíjať. Samozrejme, závisí od prípadu.
  • Pokiaľ ide o plačlivosť, je dobré zistiť spúšťač. Deti s PAS majú často problém správne si vysvetliť sociálne situácie a pochopia ich nesprávne.
  • Nepíšete, či je dieťa verbálne. Pokiaľ áno, dá sa s ním zvyčajne prísť na systém ako fungovať tak, aby prospievalo ono, ale aj celý kolektív.
  • Ak je jeho správanie v domácom prostredí iné, skúste sa s mamičkou poradiť ako s dieťaťom pracovať, ale aj jej detailne popísať jeho správanie v škôlke. Potrebuje vedieť, čo najviac informácií, aby aj ona mohla následne s chlapcom pracovať doma na tom, aby škôlku zvládal lepšie.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.