Ako sa dá rozoznať narcisistická porucha osobnosti od rozmaznanosti u teenagera?

Zodpovedané
18. feb 2024

Dobrý deň,

okolo teenagera od malička všetci lietajú. Dostáva všetko, čo potrebuje. Vždy sa nájde niekto, kto za neho niečo urobí. On nie je schopný ani poprosiť, poďakovať a neustále niečo vyžaduje. Aj nadštandard považuje za úplnú samozrejmosť. Empatia je nula bodov. Vôbec nevie pochopiť, ak niekto niečo nedokáže zariadiť. Nevie pochopiť, že niečo nemôže.

Ak je problém, nie je to jeho vina a ak je to dokázateľne jeho vina, tak to zapríčinil niekto iný. Správanie bolo vždy v norme s ohľadom na vek. Teda živšie dieťa, ale žiadne výkyvy. Skôr taký triedny šašo v škole a s tým súvisiace poznámky. Výchova prísnejšia, dostal všetko, čas, energiu aj veľa finančne náročných darov a dovoleniek. Vychádzky a diskotéky mal dosť obmedzené.

V poslednej dobe sa začína prejavovať agresívne voči rodine aj priateľke. Drogy by za tým nemali byť. Riešil zdravotný problém, bol na viacerých zdravotných prehliadkach a vyšetreniach a podrobných odberoch krvi. Inak by som si možno aj myslela, či za tým niečo také nie je.

Ako sa dá rozoznať narcisistická porucha osobnosti od rozmaznanosti u teenagera?

Kedy je to chyba vo výchove a kedy už porucha osobnosti?

Dá sa porucha osobnosti liečiť?

Čo ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Situácia, ktorú ste popísali vyzerá dosť náročná. Nemáme síce všetky potrebné informácie, ale i napriek tomu sa Vám pokúsime poradiť, resp. Vás ďalej nasmerovať.

Podľa Vášho popisu dieťa dostalo dosť disharmonickú výchovu. Je to niečo medzi priveľmi ochranárskou výchovou, keď sa dieťaťu dá všetko, čo chce a autoritatívnou, kde rodičia všetko riešia príkazmi a zákazmi. Podľa nášho názoru sa mladý muž nenaučil vnímať želania iných, keďže empatiu je potrebné rozvíjať. Má slabú frustračnú toleranciu, ktorú je tiež dôležité trénovať.

Keďže okamžite dostal čo chcel, nenaučil sa ako sa správať v prípade, že to nedostane. Nevie sa vyrovnať s neúspechom. V tomto prípade ide zrejme o nesprávne výchovné pôsobenie, ktoré však začína prerastať do poruchy správania.

Podľa Vášho popisu a bez osobného kontaktu nie je možné určiť, či je tam aj porucha osobnosti, ale zatiaľ to tak nevyzerá. Viac sa to javí ako prejav nešpecifickej poruchy správania, ktorá je založená na nevhodnej výchove. V tomto prípade by sme to brali ako ten lepší prípad, nakoľko sú v tomto prípade lepšie prognózy pri úprave správania.

Dôležitý je taktiež vek a ochota tínedžera. Najlepšie výsledky by to prinieslo určite v prípade, že ide o dieťa mladšie ako 16 rokov. Do tohto veku sa ľudský mozog vyvíja a dieťa skôr prijme snahy o zmenu vzorcov správania. Je to samozrejme možné aj neskôr, ale určite náročnejšie na snahu a ochotu aj zo strany mladého muža. V prípade, že je dospelý, je to všetko len na ňom. Okolie môže na neho len pôsobiť motivačne k tomu, aby svoje správanie zmenil sám.

Vo Vašom prípade by sme Vám odporučili, aby ste vy alebo za neho zodpovedná osoba, vyhľadali psychológa. V niektorých prípadoch môže pomôcť aj návšteva špeciálneho pedagóga, ktorý pracuje aj s poruchami správania, ak bude mladý muž ochotný spolupracovať.

Ak ide de o dieťa do veku 18 rokov, tak je možné pre pretrvávajúce výchovné problémy navštíviť aj oddelenie sociálnej kurately na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v okolí a poradiť sa s pracovníkmi o možnostiach riešenia.

V prípade neustále sa zvyšujúcej agresivity je určite vhodné vyšetrenie odborníkom. Ak by to nepomohlo, alebo by odmietol, skúste mu predstaviť možné dôsledky jeho správania. Napr. že v prípade útokov a neovládateľného správania zavoláte políciu alebo RPZ (rýchlu zdravotnú pomoc). Je to síce extrém, ale v niektorých prípadoch je to jediný spôsob.

Veríme, že sme aspoň trochu pomohli a situácia sa upraví. V prípade potreby nás kontaktujte cez sociálne siete.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.