Dobrý deň,
už som Vám párkrát písala ohľadom rád a tipov. Tiež som sa stretla už aj s odborníkmi, ktorí sa vyjadrili. Istota a viac hláv znamená viac rozumu.
Ďakujem za odpoveď https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...
Selektivny očný kontakt, reakcia na meno je, nerozpráva, bľaboce. Ak náhodou opakuje z pesničky ako robí ovečka, tak namiesto béé zopakuje bi bi ako keby zle počul. Taktiež pes hav - on zopakuje haha. Má slabú imitáciu pohybov tela, je neobratný, menej šikovný, nevie sa sám zahrať, stále chce spoločnosť. Inak sa nudí, neje lyžicou. Naučil sa piť z pohára. Vizuálne porozumenie má dobré, ale bez neho veľmi slabé. Neverbálna komunikácia pohľadom, pohybom tela, rúk, citoslovcami alebo akokoľvek sa snaží naznačiť čo chce. Svoje okolie si všíma, teda dospelých aj deti.
Pozoruje, zahrá sa, medzi nimi spolu však ešte nie. Je tu prítomný v našom svete, teda nemám pocit, že by bol neprítomný alebo duchom inde. Neskáče, nekope do lopty. Schody zlezie, ale musí sa držať a ísť len jednou nohou. Tak isto aj hore. Inak vylezie všade a rád - s tým problém nemá.
Má stereotypné pohyby rukami ako keby si počítal prsty. Robí to iba pár sekúnd, no viackrát za deň.
Klinická psychologička povedala, že má narušený vývin reči receptívnej i expresívnej zložky reči a vývojovú jazykovú poruchu. Neurológia - behaviorálna analytička pani Maštenová povedala, že narušený vývin reči a pragmatická semantická porucha. Chrobáka do hlavy mi nasadili dámy z CVI, kde vyslovili slovo vývojová dysfázia. Tam sú príznaky rovnaké autizmu, práve preto sa to veľmi zamieňa. Vraj aj stereotypné pohyby rukami môžu robiť aj dysfatici.
Riešim ORL, ktorý odporúča vybrať nosné a zrezať krčné mandle, lebo ich má vraj veľké. Aj toto môže byť problém, že nerozpráva a nerozumie a javí sa ako PAS.
Ako rozoznať, že kto má pravdu?
Mňa veľmi trápi, že 28-mesačný synček málo rozumie ale po vizualizácii pochopí skoro vždy. Plus tá nemotornosť a stereotypné pohyby rukami.
Ďakujem
Dobrý deň,
vidíme, že o syna sa naozaj zaujímate a snažíte sa pre neho urobiť maximum. Nakoľko máme nevýhodu v tom, že nepoznáme všetky potrebné informácie a nestretli sme ho osobne, skúsime čiastočne odpovedať na Vaše otázky, no bude to skôr všeobecnejšieho charakteru.
Najprv je dôležité si povedať, čo je vývinová dysfázia a ako sa líši od autizmu.
K najčastejším faktorom vzniku patria poškodenia mozgu, či mozgová dysfunkcia, ktorá pravdepodobne zasahuje tzv. rečové zóny ľavej hemisféry. Môže tam byť aj tzv. vrodená rečová slabosť, ktorá poukazuje na genetické súvislosti. Vývinová dysfázia zasahuje receptívnu i expresívnu zložku reči a je možné zaznamenať nerovnomerný vývin celej osobnosti.
A tu sa dostávame k rozdielom v rámci diagnóz. Vývinová dysfázia ako taká, pôsobí prevažne na oblasť reči, porozumenia a komunikácie, aj keď môžeme zaznamenať nerovnomerný rozvoj osobnosti. Na druhej strane poruchy autistického spektra sú charakteristické aj poruchou sociálnej interakcie a predstavivosti. U synčeka to nepopisujete.
Odporúčali by sme Vám zamerať sa zatiaľ na vývinovú dysfáziu a požiadať napr. v rámci kontroly na neurológii o vyšetrenie EEG a o čo najkomplexnejšie vyšetrenie sluchu na ORL. A veľmi dôležitá je logopedická intervencia.
Veríme, že spoločnou starostlivosťou vás aj odborníkov sa synčekova reč rozbehne.
S prianím príjemného dňa
Kristína a Veronika
Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny
V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.