Ako riešiť situáciu, keď 8-ročná dala facku 3-ročnému chlapcovi?

Zodpovedané
10. sep 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na situáciu, ktorú máme s našou 8-ročnou dcérou. Počas toho ako sa blázni (šteklí - doťahuje) s niekym, tak je schopná dať aj po tvári. Doteraz to urobila len dospelým (otcovi, strýkovi).

Dnes sa stalo, že to spravila aj 3-ročnému chlapčekovi. Povedala, že ublížiť mu nechcela. Bolo to však silné a plakal. Neviem, či to robí podvedome alebo v zápale, či si to v tej chvíli plne uvedomuje, lebo inak je veľmi mierumilovná. Upomínanie od otca nezaberá.

Ako to máme riešiť, aby sa to už nezopakovalo?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme že ste sa na nás s dôverou obrátili.

V tomto prípade pomôže len konštruktívne upozorňovanie v daných situáciách. Ak sa bude takto blázniť, je potrebné ju viac sledovať a vopred ju upozorniť, aby si dala pozor a rukou neublížila.

Treba ju upozorňovať hneď v danej chvíli, nie až keď situácia skončí. Následne je potrebné vhodným spôsobom zistiť, či ide o uvedomelé alebo neuvedomelé správanie. Môže sa to stať, pretože je príliš rozbláznená a neuvedomuje si to, ovládnu ju silnejšie emócie a reaguje skratovo. V tom prípade je potrebné, aby ste spoločne našli spôsob odklonenia jej energie inam. Je dôležité spoločne nájsť správny model správania.

Ak zistíte, že je to uvedomelé, ale nevie odhadnúť svoju silu a úderom nechce ublížiť je dôležité, aby ste toto správanie označili za nevhodné. Aj keď jej cieľom nie je ublížiť, je dôležité stanoviť a pevne dodržiavať pravidlo, že facka alebo strčenie, nie je vhodné správanie. Aj keď je to len "zo srandy". Deti niekedy berú tieto veci na ľahkú váhu, hlavne vtedy, ak nemajú skutočnú snahu ublížiť a je to pre ne zábava, resp. frajerina. V rámci rozhovoru jej tiež skúste nastaviť zrkadlo, ako by sa cítila, ak by sa to stalo jej.

Veríme, že sa to postupne vyrieši.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.