Ako riešiť hysterický plač 4,5-ročného škôlkara?

Zodpovedané
26. aug 2024

Dobrý deň,

môj syn má 4,5 roka. Už ako 3-ročný nastúpil do škôlky, kde nepretržite plakal a po 2 týždňoch mu dali odklad. Nastúpil vtedy po 3-mesačnej pauze a hoci plakal, nejako si zvykol ťažko. Keď majú v škôlke program, tak sa bojí vystupovať. Ak majú v škôlke mať nejakú akciu, napríklad prídu hasiči alebo divadielko, tak od rána plače až kým sa program neskončí.

Pred rokom som s ním bola u psychologičky a je v poriadku. Pekne sa hral, odpovedal. Je neposedný. Je veľmi šikovný a múdry chlapec, ale ak príde niekto cudzí do škôlky, tak hneď hysterický rev.

Od začiatku školského roka len vymýšľa so škôlkou, nechce sa mi a chce byť doma, budem mu chýbať. Pred dverami v škôlke začne plakať. Minule v škôlke mali akciu a učiteľka mi volala, aby som prišla pre neho. Plakal a rušil ostatné deti. Teraz majú akciu a už má ostať doma, aby nebol v škôlke, lebo len plače. Keď sa ho niekto ide niečo spýtať a nie je po jeho, tak je strašne drzý a výbušný.

Čo mám robiť?

Máme ešte malé 5-mesačne bábätko.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Nakoľko nám chýba osobné stretnutie so synčekom a odpovede na ďalšie otázky, naše rady budú všeobecnejšie. Dúfame, že aspoň pomôžu a nasmerujú Vás k riešeniu problému.

U synčeka práve nastupuje obdobie väčšieho vnímania okolia a rôznych situácií, no súčasne ešte nie je dostatočne emocionálne zrelý, aby to dokázal zvládnuť v prípade väčších zmien (vystúpenie, dlhší pobyt mimo škôlky). Rozhodne by sme Vám odporúčali trénovať u neho identifikáciu a zvládanie emócií. Existujú viaceré programy, alebo knižky, ktoré pomocou rozprávok rozvíjajú u dieťaťa EQ.

Pokiaľ ide o podutia v škôlke, ak viete o akcii vopred, skúste ho pripraviť na to, vysvetliť o čo pôjde. Taktiež sa dohodnúť s učiteľkami, že v začiatkoch mu dovolia, aby sa napr. zdržiaval viac pri nich. Oni budú pre neho "záchranným kolesom," ak by sa bál. Ak bude mať istotu od blízkej osoby (učiteľky, dobrého kamaráta), bude menšia možnosť, že prepukne v hysterický plač.

Predpokladáme, že ak bol synček aj teraz cez prázdniny mimo škôlky, môže byť nástup opäť problematický, ale veríme, že trpezlivosťou a dostatočnou prípravou sa to zvládne.

Určitým spúšťačom môže byť aj mladší súrodenec (či už ide o presadzovanie svojho alebo o plačlivosť a neochotu chodiť do škôlky). Doteraz bol pre Vás on celým svetom a mal Vašu plnú pozornosť. Teraz sa cíti neistý, neviem, či má vo Vašom živote stále svoje miesto. Nie je to zrejme žiarlivosť, ale skôr pocit neistoty a strach zo straty Vašej lásky. To, že ide do škôlky, je pre neho odlúčenie od Vás, pričom bábätko zostáva s Vami. Skúste vhodným spôsobom zistiť, či v ňom nie je aj táto obava a vysvetliť mu, že Vaša láska je naďalej rovnako silná, aj keď svoj čas venujete súrodencovi.

Dúfame, že sa situácia upraví, ale v prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.