Ako reagovať na správanie a konanie 6-ročného syna, ktorý má ADHD?

Zodpovedané
29. aug 2024

Dobrý deň,

mám pocit, že môjho 6-ročného synčeka trápi ADHD. Chodí aj k logopedičke. Dala som mu odklad do školy, kedže je veľmi hravý. Syn sa potrebuje stále hrať, neposedí, stále rozpráva, vyžaduje si neustále pozornosť. Stále chce, aby som sa s ním iba hrala. Zahrá sa aj sám, keď mu poviem, že mám veľa práce a nemôžem. Najhoršie je vtedy, ked chcem, aby išiel cvičiť logopédiu, alebo s ním chcem opakovať čísla a niečo ho naučiť. Kým sa k tomu dostaneme, tak on plače, kričí a všetko rozbíja. Je ku mne agresívny, zaženie sa na mňa, capne ma.

Je úplne neovládateľný, že by fakt ublížil. Je to už psychicky nedávam, som vyčerpaná.

Ako mám s ním pracovať, keď sa takto správa?

Veľmi by som s ním chcela pracovať, aby sa posúval dopredu. Pre takéto správanie sa to nedá. V škôlke je normálny, aj u logopedičky. Len doma sa takto správa. Keď cvičíme, tak sa on rozhodne, že čo chce. Alebo sa stále s niečim hrá pri cvičení. Aj sa to pekne naučí. Občas sa stane, že ide cvičiť bez týchto ceremónií, ale to je tak raz za čas.

Ako mám s komunikovať a ako reagovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa nás obrátili.

Vidíme, že vás jeho správanie trápi a chceli by ste, aby sa syn rozvíjal. V prípade ADHD je u detí prítomná porucha pozornosti, hyperaktivita a impulzita, no u každého z nich v rôznom pomere. Podľa Vášho popisu je sú u syna dominantné práve impulzivita a hyperaktivita, čo má veľký dosah aj na jeho správanie.

Sama ste napísali, že kvôli hravosti ste mu dali odklad. Na školu teda ešte nie je pripravený, čo zrejme potvrdili aj v CPP. Hoci ho chcete rozvíjať a cvičiť s ním "školské veci," je na to ešte emočne nezrelý. Skúste to robiť hravejšou formou a viac sa sústrediť na tréning pozornosti a ovládania emócií ako na vedomosti. Začínajte postupne - od 5 minút, počas ktorých musí obsedieť, resp. cvičiť logopédiu. Potom zaraďte nejakú činnosť, kde môže vybiť energiu. Čísla sa dajú cvičiť aj skákaním panáka na chodníku a je pri tom v pohybe. Máte rok na to, aby ste spoločne so škôlkou a logopedičkou dosiahli, aby v škole dokázal vydržať minimálne aspoň časť vyučovacej hodiny.

Ak má potvrdené ADHD, tak určite bude mať v škole podporné opatrenia, ktoré mu pomôžu, aby ju zvládol čo najlepšie. Píšete, že je veľmi šikovný, tak veríme, že to spoločne zvládnete.

Pokiaľ ide o agresívne správanie. Je síce dobré vedieť z čoho pramení, že je to čiastočne spôsobené jeho impulzivitou a nevyzretým EQ, ale aj napriek tomu musí mať stanovené hranice a pravidlá. Práve pri ADHD je dodržiavanie určitých pravidiel dôležité, aj keď začiatky bývajú veľmi náročné.

Existujú rôzne publikácie, kde sa dozviete ako postupovať v takýchto prípadoch - ako upokojiť dieťa, ale pritom si nenechať ubližovať a súčasne rozvíjať jeho emocionálnu inteligenciu. Na trhu je ich viac. Aj my sami sme jednu vydali v rámci nášho preventívneho programu.

V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.