Dobrý deň,
vždy som mala pocit, že mám ADHD. Bola som veľmi neposedné dieťa, taký chalanisko. Vyrušovala som a ešte stále vyrušujem na poradách a neviem s tým nič spraviť. Stále niečo komentujem, pritom si kreslím, v duchu spievam, plánujem. Pritom však dokážem plne sledovať, čo sa deje. Som nesmierne kreatívna, čo vnímam ako dar a aj ako záťaž. Veci nedokážem robiť bežným spôsobom.
Riešim v hlave strašne veľa úloh naraz. Manžel vždy s údivom sleduje, že ako skáčem z témy na tému. V mojej hlave sa toho odohráva ešte oveľa viac. Alebo napr. zmätkovito upratujem, že koniec koncov nič nie je naozaj poupratované. Alebo si dokážem do práce niečo nachystať a tesne pred prezentáciou sa rozhodnúť pre úplne iný nápad, ktorý mi napadol v trolejbuse. Stáva sa mi to pravidelne a ten nápad sa ukáže ako vynikajúci a v práci to ocenia.
Keď sa nudím, napr. v čakárni, tak píšem viacerým ľuďom naraz a popritom robím online nákupy vecí, ktoré si nikdy neobjednám. To ma upokojuje. V maturitnom ročníku som bola úplne nešťastná, že mi všetko ide a neviem, čo mám študovať. Hrala som na troch nástrojoch, maturovala z chémie a fyziky, išla som študovať niečo úplne iné. Všetko ma baví. Som proste veľká voda, som všade a stredobodom pozornosti. Stereotyp a rutina sú pre mňa absolútne neprijateľné, nedokážem ani navariť dvakrát to isté.
Sama seba mám tak rada. Problém je, že len ťažko veci dokončím. Mám deti na autistickom spektre a tým by prospel režim a pravidelnosť, no ja to proste nedokážem.
Ako by u mňa prebiehala diagnostika ADHD?
Bolo by to EEG vyšetrením?
Čo by mi prinieslo potvrdenie diagnózy?
Existuje medikácia, ktorá by mi pomohla viac sa sústrediť na jednu vec, vtesnať sa do nejakej pravidelnosti?
Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.
Porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou sa najviac prejavuje v detstve a mladosti. To však neznamená, že len tak vymizne. V dospelosti sa niektoré prejavy znížia, najmä tie, ktoré súvisia s hyperaktivitou, keďže dospelý človek sa dokáže viac ovládať. Najväčšie problémy zostávajú pri koncentrovaní pozornosti na niečo, čo človeka nezaujíma, dokončovaní vecí, riadení sa pravidlami, či presnými postupmi. Na druhej strane sú ľudia s ADHD zvyčajne veľmi kreatívni.
Pokiaľ ide o diagnostiku, skúste sa poradiť so svojou obvodnou lekárkou a následne sa objednať na neurologické vyšetrenie. ADHD by malo byť viditeľné aj na EEG, prípadne MRI.
Potvrdenie diagnózy je najdôležitejšie v detskom alebo tínedžerskom veku, keďže má často aj dôsledky na školskú úspešnosť. V dospelosti je to dôležité vtedy, ak spôsobuje problémy v práci a osobnom živote.
Pokiaľ ide o medikáciu, tak väčšina liekov je orientovaná viac na upokojenie a zvládnutie nervozity. Vy však nič také nepopisujete. Vo Vašom prípade sú skôr vhodné prípravky na podporu činnosti mozgu. Neurológ by Vám ich mal vedieť odporučiť. Tiež sa môžete poradiť psychológom poradiť o rôznych kompenzačných technikách, ktoré by Vám pomohli nájsť spôsob ako sústrediť pozornosť, alebo ako sa naučiť vrátiť k začatému.
V prípade, že sa diagnóza nepotvrdí, sústreďte sa najmä na rozvoj techník, ktoré by Vám mohli pomôcť udržať pozornosť. Zadajte si krátkodobé ciele, alebo dlhodobejšie rozdeľte na etapy. V prípade kolísavej pozornosti je to vhodnejšie. Cieľom môže byť napr. aj dodržanie denného režimu aspoň 3 dni a podobne. Prispôsobte si to svojim potrebám bez toho, aby ste skĺzli do prílišnej strnulosti, alebo obmedzili svoju kreativitu.
V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.
S pozdravom
Kristína a Veronika
Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny
V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.