Ako pracovať so škôlkarmi, ktorí všetko ignorujú a robia zle ostatným deťom?

Zodpovedané
14. apr 2023

Dobrý deň,

som učiteľka v materskej škôlke, učím iba krúžok. S deťmi som iba 45 minút raz za týždeň. Občas mám žiaka, ktorý všetko ignoruje, nechce ani poriadne sedieť za stolom, hádže knihu, robí zle ostatným, vôbec nespolupracuje. Nič ho nebaví. Nebavia ho ani hry, ktoré ostatné deti bavia.

Neviem čo s ním. Nie som taký odborník, aby som odhadla jeho problém. Snažím sa byť v pohode, i keď je to extrémne ťažké.

Ako postupovať v takomto prípade?

V každom ročníku sa nájdu dvaja takýto chlapci. Chcela by som s nimi vedieť pracovať, ale v práci nemáme žiadne školenia.

Ďakujem

Dobrý deň,

potešili ste nás, že ste sa na nás obrátili.

V prvom rade treba podotknúť, že každé dieťa je iné. Čo platí na jedno, nemusí na iné. Hovoríte o viacerých deťoch, teda skúsime Vám odpovedať všeobecne.

Rozhodne by sme odporučili si vyrušujúce deti posadiť blízko seba, aby ste ich mohli sledovať. Skúste sa ich opýtať prečo ich daná činnosť nebaví. Alebo si ich odsledujte, kedy začnú "vystrkovať rožky". Či je to tým, že ich aktivita nebaví a na krúžok nechcú chodiť, alebo majú napr. nejaký problém s činnosťami a boja sa ich vykonávať, lebo by to nezvládli a radšej začnú vyrušovať. Alebo sa snažia len upútať Vašu pozornosť.

Ak zistíte dôvod, viete problém riešiť. Napr. zamestnať ich inou činnosťou, alebo im pomôcť, aby to zvládli. Resp. si z nich urobiť "pomocníkov", aby sa cítili potrební a vedeli, že im venujete pozornosť.

Taktiež odporúčame pohovoriť si o jednotlivých deťoch s ich vychovávateľkami alebo učiteľkami, ktoré ich majú počas celého týždňa. Môžu Vás nasmerovať ohľadom povahy jednotlivých detí a spôsobov zvládnutia ich nevhodného správania.

Držíme Vám palce a prajeme veľa trpezlivosti.
Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.