Ako pomôcť ustráchanej 4-ročnej dcérke?

Zodpovedané
20. okt 2023

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Dcérka mala 4 roky. Tento rok cez leto bola operovaná a odvtedy u nej nastala zmena. Myslím, že to bol pre ňu veľký stres.

Začala sa pocikávať v noci a aj cez deň. Začala sa dosť báť, keď je tma. Zostala plačlivá a začala vidieť tiene. Nejaký čas po operácii mala aj nočné mory, ktoré už prestali.

Po operácii sa tak bála, že v momente, keď počula ísť niekoho po chodbe, tak si myslela, že ide na izbu sestrička alebo doktor. Vtedy ma silno stisla za ruku a nechcela pustiť. Myslela si, že jej ide niekto ublížiť. Aj som jej vysvetľovala, že sestričky a doktori sú dobrí, že jej nechcú ublížiť, že ju musia vyšetriť a podobne. Stále však má veľký strach.

Mne sa zdá, že ako keby to nemala ešte celé spracované a zanechalo to v nej "šok".

Ako by som mohla dcérke pomôcť?

Pomohla by jej návšteva psychológa?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Z toho čo popisujete, môže ísť o traumu. Predpokladáme, že k nej došlo počas hospitalizácie, keďže sa jej strach spája so spomienkami na nemocničné prostredie, bolesť a osamelosť. Nepíšete, či ste boli s ňou. Neodporúčame Vám však zisťovať ako k nej presne došlo. Mohli by ste ju znova traumatizovať. Jednoznačne by jej pomohla návšteva psychológa, ktorý má skúsenosti s prácou s traumou u detí vo veku Vašej dcéry. Pre deti je však takýchto odborníkov nedostatok a treba sa pripraviť na možné dlhšie čakacie doby.
Zatiaľ by sme Vám teda poradili aspoň všeobecné odporúčania.

Vytvorte dcére bezpečné miesto:
Nájdite si miesto, ktoré bude ako keby "hniezdom" pre Vašu dcérku. Vytvorte kútik, kde bude napríklad tulivak, deka z mäkkého materiálu, obľúbené plyšové hračky, nejaké svetielka alebo lampa. Bude to jej bezpečný priestor, kde sa môže v prípade strachu a nepokoja uchýliť. Pocit bezpečia môžu poskytnúť aj rodinné rutiny a ona v nich môže získať istotu. V súčasnosti potrebuje zvýšenú mieru prítomnosti blízkych osôb. Keď od nej odchádzate, aj keby len na WC, informujte ju, že kam idete. Ubezpečte ju, že sa vrátite o chvíľu. Dodržanie sľubu v nej upevní dôveru vo Vás a získa istotu, ktorú potrebuje.

Cvičenia na znižovanie stresu:
Skúste s dcérkou pri prejavoch úzkosti urobiť toto cvičenie: Povedz si 5 vecí, ktoré práve vidíš. Napočítaj 4 veci, ktorých sa môžeš dotknúť. Povedz 3 veci, ktoré môžeš počuť. Povedz 2 veci, ktorých vôňu cítiš. A nakoniec si povedz 1 chuť, ktorú práve cítiš v ústach. Cvičenie opakujte podľa potreby. Je zamerané na odklonenie pozornosti od toho, čo ju aktuálne stresuje.

Dychové cvičenie:
Jedným z často používaných je napríklad technika, kedy počas hlbokého nádychu nosom počítate do 7, no keď sa dostanete k číslu 4, nádych ukončíte. Keď sa dostanete k číslu 7, vydýchnite cez ústa, počítajúc do 8. Ďalším spôsobom je napríklad technika, kedy si ľahnete na chrbát, dlaň si položíte na brucho, dýchate zhlboka a nerobíte pritom nič iné, len sa sústredíte na pohyb svojej dlane na bruchu. Tá sa hýbe podľa toho, ako dýchate. Na upokojenie je dobrý aj Schultzov autogénny tréning, postup sa dá nájsť napr. na YT.

Tvorivá činnosť:
Ak dcérka rada kreslí, dajte jej na to priestor. Deťom s traumou veľakrát pomáha vyjadriť to, čo ich ťaží prostredníctvom kresby. Neskôr Vám kresba bude užitočná aj v prípade vyšetrenia u psychológa. Tak isto môžete použiť plastelínu a tvoriť spoločne s dcérkou tvary, zvieratká, čokoľvek. Môže ísť aj o spoločné pečenie medovníkov a iné činnosti, ktoré robíte v domácnosti, pokúste sa ju do nich zapojiť. Vďaka pochvalám, pocitu úspechu a trpezlivému prístupu sa odpúta od traumatizujúcich spomienok.

Obmedzenie určitých programov v televízii:
Čím viac sú deti s traumou vystavené negatívnym správam, tým viac sa budú báť. Rôzne spravodajské zábery môžu zväčšiť traumu, ktorú prežíva. Seriál z nemocničného prostredia, hoci nejde o skutočnosť, by v nej mohol vyvolať nepríjemné pocity až strach. Kým sa Vám nepodarí dostať k odborníkovi, pokúste sa obmedziť jej sledovanie takýchto programov. On/ona na základe vyšetrení postupne zistia dôvod dcérkinho správania a dajú Vám konkrétnejšie rady a odporúčania.

Prajeme Vám veľa sily, trpezlivosti a dcérke veľa zdravia, pokoja a čím viac šťastných zážitkov. V prípade potreby nás neváhajte kontaktovať.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.