Ako pomôcť 12-ročnej dcére, ktorá má zlé myšlienky a nič ju nebaví?

Zodpovedané
6. sep 2024

Dobrý deň,

posledné 2 týždne sa 12-ročná dcéra správa zvláštne. Nič ju nebaví, na nič sa neteší, skoro stále plače. Ráno sa sťažuje, že nemôže vstať. Niekedy dokonca povedala, že by bolo lepšie keby nežila. Málo je, nedá sa jej spať, celý deň je ako keby omámená.

Tiež sa stále bojí nejakej choroby, každú chvíľu sa pýta napr. aj na obyčajné znamienko, či to nie je rakovina. Inokedy len plače, že asi raz skončí na vozíku. Podobné myšlienky má neustále.

Vôbec nevieme, o čo by mohlo ísť. Od malička má problém s otcom a celkovo aj s jeho rodičmi. Pritom k nej nie sú nejakí zlí, ale ona to s nimi proste nezvláda.

Jediný zjavný dôvod, o ktorom vieme, je šikana zo strany jednej učiteľky, ktorú už riešime.

Za radu ďakujeme

Dobrý deň,

ďakujeme že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Z toho čo popisujete sa nám zdá, že dcérka je veľmi úzkostlivá a niektoré z prejavov môžu už indikovať prejavy detskej depresie. Je potrebné zistiť príčinu tohto stavu a v tom Vám pomôže len a len odborník - klinický psychológ alebo detský psychiater. Niekedy je potrebná intervencia oboch.

Psychiater stanovuje diagnózu a v prípade potreby vie predpísať medikamentóznu liečbu. Klinický psychológ pracuje s dieťaťom pomocou rôznych terapeutických techník.

Takéto prejavy treba riešiť čo najskôr. Ak ide o detskú depresiu, prípadne nejaké úzkostné poruchy, môže sa to časom prehlbovať a dieťa skončí na liekoch, možno v ústavnej liečbe. Preto Vám odporúčame čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc, pretože s príchodom nastupujúcej puberty a hormonálnych výkyvov, ktoré majú dosah aj na psychiku človeka, sa prejavy môžu ešte viac zhoršiť.

Čím skôr sa dcére dostane psychologická resp. psychiatrická pomoc tým, efektívnejšie budú aj výsledky liečby.

Pokiaľ ide o šikanu zo strany učiteľky, je potrebné zistiť, či je to naozaj jeden z dôvodov. Podľa Vášho popisu, však zrejme nie jediný. Veríme, že situáciu sa podarí vyriešiť v prospech dcérky.

V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.