Ako môže rodič zabrániť dieťaťu, aby u neho nedochádzalo k sebapoškodzovaniu?

Zodpovedané
22. jún 2023

Dobrý deň,

v poslednom období sa čoraz častejšie stretávam s problémom sebapoškodzovania u dospievajúcej mládeže, najmä u dievčat. Aj v blízkej rodine, okolí, na rôznych fórach.

Mám nejaké informácie, no ako matku malého dievčatka by ma najviac zaujímalo, ako sa dá takýmto problémom predchádzať zo strany rodičov.

V čom my rodičia robíme najväčšie chyby a čo by sme mali robiť inak?

Na čom si dať najmä záležať?

Je to problém sebahodnotenia, neurčovania hraníc, nerešpektujúcej komunikácie, konfliktov v rodine?

Kde sa o tom môžeme poradiť a naštudovať si niečo skôr než problém nastane?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Sebapoškodzovanie je poranenie vlastného tela za účelom vysporiadania sa s nepríjemnými duševnými stavmi, akými sú napríklad hnev, zlosť či úzkosť.

Ďalší z dôvodov môže byť upútanie pozornosti. Sú tiež prípady, keď si deti ubližujú aj z dôvodu, že to robia iné deti a chcú medzi nich zapadnúť.

V prvom prípade je vhodné všímať si správanie dieťaťa a najmä zmeny v správaní. Vyhradiť si priestor na to, aby sme sa s dieťaťom rozprávali ako sa má, či je všetko v poriadku. V podstate mu dať najavo, že ak bude pociťovať nejaký problém, ako rodičia sme tu a počúvame ho. Niekedy môže dieťa považovať za problém aj to, čo my rodičia vidíme ako malichernosť. Netreba to zľahčovať, pretože pre naše dieťa je to momentálne najväčší problém na svete.

S tým súvisí aj druhý prípad. Pokiaľ venujeme dieťaťu dostatok času, nebude pociťovať potrebu pútať pozornosť. Skúste si napríklad nastaviť niečo ako "naša hodinka", kedy sa každý deň s dieťaťom budete rozprávať. Mobily odložené, televízor vypnutý. Len vy a vaše dieťa. Dajte mu pocit, že ono je teraz priorita a môže Vám povedať o čomkoľvek, budete ho bez prerušenia počúvať.

V prípade, ak si dieťa ubližuje preto, lebo je to akýsi "trend" medzi rovesníkmi, je potrebné sa o tom rozprávať. Bez výčitiek, bez príkazov, zákazov a podobne. Je potrebné sa zamerať aj na to, či niečo netrápi jeho rovesníkov, alebo to niekde videli. Potom treba dieťaťu vysvetliť dôsledky, napríklad zdravotné (jazvy, infekcia, atď.). Taktiež to, že sebapoškodzovanie je v extrémnych prípadoch aj dôvod k umiestneniu do liečebne, prípadne diagnostického ústavu. Občas pomôže aj vizuálizácia pomocou obrázkov alebo videí, kde sú viditeľné dôsledky sebapoškodzovania.

Ohľadom detailnejších informácií si môžete pozrieť napr. stránku Internetovej poradne pre mladých (IPCko.sk) - https://ipcko.sk/pomoc-pri-sebaposkodzovani-exi.... Táto poradňa súčasne poskytuje aj mailovú, chatovú a telefonickú pomoc v prípade potreby.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika


Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.