Ako mám vysvetliť 13-ročnému synovi, že potrebuje psychiatrickú pomoc?

Zodpovedané
3. apr 2023

Dobrý deň,

mám 13-ročného syna, ktorý bol problémový už v škôlke a teraz aj v škole. V 1. - 2. triede sa to ako tak zvládalo, nakoľko mal dobrú pani učiteľku. V 3. ročníku dostali minimálne 5 nových učteľov, na každý predmet iného.

Zhoršilo sa mu správanie, na hodinách vyrušoval, vrieskal, válal sa na zemi, nepísal do zošita, nevybral si knihy, neodpovedal po vyzvaní.

Začali sme navštevovať poradenské centrum. Absolvovali sme test na ADHD, príznaky mal mierne. Podľa nich sa nedalo kategorizovať do skupiny ADHD. Neurologické vyšetrenie prebehlo s plačom, takže sa nedalo vyhodnotiť.

Postúpili sme ďalej k psychiatričke, ktorá ho vyhodnotila ako dieťa s Aspergerovým syndrómom. Predpísala mu lieky Atofab. Mal problém vtedy s prehltaním liekov. Vypukol Covid, deti zostali na dištančnom vyučovaní a ja som netlačila do neho lieky. Viac bol doma ako v škole. Pri písaní domácich úloh a pripojeniach na online hodiny tiež boli problémy. Ale ako tak prešiel 4. a 5. ročník.

V 6. ročníku si ho podchytila jedna pani učiteľka. Motivovala ho, získala si ho, jeho správanie sa otočilo o 100 stupňov. Do školy chodil už o 7:00, všetko bez problémov, robil si úlohy, z predmetov mal výborné známky.

V 7. ročníku ich už tá pani učiteľka neučí. Bolo to veľké sklamanie pre neho a aj pre mňa. V novembri sa začalo zhoršovať jeho správanie, nechcel vstávať, učiť sa, robiť si úlohy. Znova som sa s ním začala učiť, čo v takomto veku si myslím už by mal zvládnuť sám. Ráno boli hysterické záchvaty - nenávidí školu, načo sa učiť, on sa už nikdy viac učiť nebude. Každodenný boj. Niekedy lepšie, niekedy horšie.

Už plakal nie iba on, ale plakala som aj ja. Vystupňovalo sa to až na toľko, že odišiel bez problémov zo školy po 1. hodine počas prestávky. Vôbec ho nezaujíma, že aké následky to bude mať, ak nebude chodiť do školy. Aj známky sa mu zhoršili. Učiť sa vie, nemá problém pochopiť učivo. Len nechce. Odpoveď: "Načo mi to bude."

Potrebuje pomoc, ale nechce počuť o psychológovi. Aj keby som ho tam so zubami nechtami dostala, tak by tam nemukol ani slovo.

Ako ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Naše odporúčanie závisí na zodpovedaní otázky, či ste sa so synom rozprávali o jeho diagnóze.

V prípade ak nie, je potrebné mu to vysvetliť. V 13. rokoch to už potrebuje vedieť. Je vo veku, kedy sa utvára jeho dospelá osobnosť. Sám cíti, že je iný a inak vníma svet, ako jeho okolie. Môže mať v sebe zmätok, čo je v tomto veku prirodzené aj pre deti bez tejto diagnózy. On to samozrejme vníma, ale pravdepodobne to nedokáže dostatočne spracovať.

V prípade, že mal špecifiká svojej diagnózy vysvetlené, skúste sa s ním opäť porozprávať. Vysvetliť mu niektoré prejavy a najmä deficity, ktoré mu môže odborník pomôcť zvládnuť. Pokúste sa spoločne pomenovať to, v čom je dobrý a naopak to, na čom treba popracovať. Ponúknite mu pomoc svoju alebo odborníka, aby našiel spôsob ako dosiahnuť zlepšenie jeho prístupom k sebe samému aj k iným.

Čo sa týka školy, tak zvyčajne dobre zaberá logika a pozitívna motivácia. Skúste sa ho opýtať, či má vysnívané povolanie. Ak áno, je potrebné mu vysvetliť, že základná škola je cesta k tomu, aby nakoniec robil to, po čom túži. Zdôraznite mu, že je hlavne prostriedkom k ním vytýčeným cieľom. Bolo by vhodné sa so školou dohodnúť, aby vás informovali o nadchádzajúcich zmenách, aby ste syna mohla na ne v dostatočnom predstihu pripraviť. Taktiež sa dohodnúť so súčasnými vyučujúcimi, aj s vyučujúcou, s ktorou dobre pracoval na spoločnom stretnutí. Dôležitý je jednotný postup v škole aj doma.

Ak si myslíte, že je pomoc odborníka nutná, skúste sa tam objednať s tým, že nebudete od neho čakať, že bude hneď komunikovať. Možno si k nemu nájde cestu, alebo Vám odborník poradí ako postupovať. Dôležité je nájsť správnu osobu a zbytočne na neho netlačiť. Možno sa v konečnom dôsledku zverí so svojimi problémami aj Vám.

Na konkrétne rady by sme potrebovali viac informácií. Ak máte ešte nejaké otázky, neváhajte nás kontaktovať cez Facebook alebo Instagram.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.