Ako komunikovať s 5-ročnou dcérou, ktorá vyvádza a nepočúva?

Zodpovedané
27. okt 2023

Dobrý deň,

skoro 5-ročná dcérka začala ako 22-mesačná chodiť do jaslí. Teraz chodí do škôlky. Je to zdravo sebavedomé dieťa, športový typ, má veľa energie, lyžuje, pláva, chodí na telocvik, tancovanie, korčule, bike, miluje čísla - pozná ich (aj napr. číslo 38578). Vie sa koncetrovať, čo sa týka vymaľovania, puzzle, má veľkú fantáziu. U lekárov všetko zvláda na jednotku.

V škôlke sa na ňu dosť sťažovali, že nepočúva. Od jaslí má kamarátku. Keď začnú vyvádzať, tak ani jedna nepočúva. Chcú ich vyčleniť z prechádzok, návštevy divadla.

Doma tento problém nemáme a vraj ani jej kamarátka ho doma nemá. Včera som ju nemala chvíľu na očiach a s bratrancom to tiež vyústilo do situácie, keď boli moc roztatárení. Vtedy jej tiež vyplo v hlavičke a nepočúvala. Takáto situácia nastala prvýkrát.

Škôlka radila vysvetľovať, že nebude môcť chodiť do škôlky, potom ja do práce a nebudú hračky... Vraj sa s takýmto chovaním ešte nestretli.

Keď som ju konfrontovala, hneď sa ospravedlnila. Na otázku prečo nepočúva vychovávateľov povedala, že to je zábava robiť blbosti. Keď som jej povedala, že nepôjde s nimi do lesa, tak odpovedala, že nevadí - aspoň sa nenachodí.

Ako s ňou komunikovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Je vidieť, že dcérka je živé, šikovné a inteligentné dievčatko a má aj dostatočné sebavedomie. V niektorých oblastiach to vyzerá aj na nejaký druh talentu, ak zvláda všetky vami vymenované činnosti.

Je však potrebné stanoviť jej hranice, či už ide o správanie v škôlke, ale aj doma. Je viditeľné, že ak je sama, dokáže rešpektovať pravidlá, ale v prípade "komplica", to už odmieta. Podporu iného dieťaťa využíva ako posilnenie k tomu, že pravidlá netreba dodržiavať, pretože vina je nakoniec rozložená medzi oboch.

Porozprávajte sa s ňou o tom. Vysvetlite jej v pokoji nevhodnosť jej konania, aj následok. Striktne sa postavte k jej vyhláseniu, že je "zábavné robiť blbosti". Vysvetlite jej, že to môže mať za následok zranenie jej alebo niekoho iného, môže to niekomu ublížiť, či už fyzicky alebo psychicky. Dajte jej najavo, že ju ľúbite a majú ju radi aj v škôlke, ale jej správanie sa nepáči Vám, ani učiteľkám. Pre Vás, ani pre ne, to nie je zábavné, ste z toho smutné, nahnevané a bojíte sa o ňu, aj o ďalšie deti.

Keďže najviac sa toho deje v škôlke, spolupracujte s nimi. Spoločne sa dohodnite na nejakých postupoch. Nie je správne ich vylučovať z aktivít mimo škôlky. No na druhej strane, ak odmietajú rešpektovať pokyny vyučujúcich, je to aj o bezpečnosti. Predpokladáme, že sa v MŠ boja úrazu, ak by ich dievčatá neposlúchli a nerešpektovali pokyny, ktoré majú. Skúste nájsť spoločný postup, ktorý sa bude dodržiavať v škôlke aj doma, keď dievčatá zas budú robiť "blbosti".

Veríme, že spoločným postupom a trpezlivosťou sa podarí situáciu zvládnuť, aby dcérka nebola vyčleňovaná, ale súčasne, aby dodržiavala stanovené pravidlá a bola ochotná rešpektovať dospelých aj v prípade, že jej to nie je po vôli.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.