Aké prejavy správania sú normálne u 9-mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
10. sep 2024

Dobrý deň,

veľmi ma trápi správanie môjho synčeka. Od narodenia sa mi zdá jeho očný kontakt horší, ale všetci v okolí tvrdia, že je dobrý. Po motorickej stránke patrí medzi pomalšie detičky, pediatrička to pripisuje jeho vysokej váhe. Váži 11 kg. Momentálne sa plazí, neštvornožkuje, ale sedí sám cez šikmý sed. Na meno sa zdá, že reaguje. Obávam sa však, či to nie je iba reakcia na nás - na hlas.

Pred 3. týždňami začal bľabotať výraz daj-daj. Vie tlieskať, ale nerobí to, keď idem ťapušky. Keď poviem, kde je tiktak, vie....Kde je žiža, to vie....Kde je baba a dedo, to vie. Ale neukazuje na nich. Ked príde niekto cudzí, tak uprene na neho pozerá. Viac ako na nás.

Čo ma znepokojuje, že je prestimulovaný, je úplne v takom kŕči, napnutý ako keby sa veľmi tešil, alebo niečo očakával. Točí nožičkami v členkoch v kočíku, aj keď papá.

Moje obavy som predostretala aj rodine, ale bola som iba vysmiatá. Je to môj prvý syn a nemám ho s kým porovnať. Nedokážem si užívať materstvo, nakoľko sa veľmi obávam.

Ktoré z týchto prejavov treba cielene pozorovať?

Ktoré sú podľa Vás v tomto veku normálne?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Rozumieme Vašim obavám. Snažíte sa včas riešiť veci, ktoré sa Vám možno zdajú zvláštne. To svedčí o Vašej zodpovednosti a láske k synovi.

Vaše dieťatko je však ešte vo veku, kedy nie je možné diagnostikovať akúkoľvek poruchu. Je vo vývinovom období batoľaťa. Toto obdobie je charakterizované rýchlym rozvojom pohybových a psychických funkcií, zmyslov a reči, obdobím negativizmu a vzdoru. Dieťa je vo vývine a v tomto období veľmi vníma svet okolo seba, svoje pocity vie zatiaľ vyjadriť len pohybom, resp. plačom alebo smiechom. Práve pohyb následne stimuluje aj rozvoj mozgu a nachádzanie nových spôsobov komunikácie, ktoré by mali v nasledujúcom období začať viac prevládať.

Môžete však situáciu sledovať. Ak sa Vám niečo nebude zdať v poriadku a budete mať podozrenie, že na konci daného vývinového medzníka ešte nemá dostatočne rozvinutú niektorú schopnosť (napr. fyziologický vývin chôdze je až do 18 mesiacov), alebo sa špecifické prejavy stupňujú, pokojne si to zapíšte. Pomôže to pri prípadnej neskoršej diagnostike. V prípade, že sa to bude časom stupňovať, alebo sa objavia nejaké nové špecifiká, kontaktujte svojho pediatra. Pri viacerých preventívnych kontrolách v nasledujúcom období to určite skontrolu aj on.

Teraz sa však nenechajte ovládnuť strachom a výčitkami, ktoré by Vás mohli pripraviť o pokojné prežitie jedného z najkrajších období medzi matkou a dieťaťom.

S prianím príjemného zvyšku dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.