Aká škôlka je najlepšia pre dieťa s narušenou komunikačnou schopnosťou?

Zodpovedané
28. jún 2024

Dobrý deň,

syn má NKS, má problém sa vyjadriť ako aj problém niekedy pochopiť, čo od neho človek chce. K tomu niekedy príde aj neželaná reakcia vzdoru - krik, plač, snaha o úder. Problém je v tom, že ho prijali do Spojenej školy Mokrohájska ale aj na ZŠI Drotárska cesta. Ja neviem posúdiť, ktorá škola by bola pre neho tá najlepšia.

Syn je šikovný, niekedy sa mu nechce spolupracovať, ale to hlavne doma. Potrebuje, aby ho človek tlačil dopredu. Dosť často sa nechá uniesť správaním spolužiakov, čo niekedy predstavuje naozaj problém (krik, plač, snaha o úder). Pochytil to za posledný rok v škôlke. Navštevuje špeciálnu škôlku pre nepočujúcich, ale v triede má len spolužiakov s NKS.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Pokúsime sa Vám odpovedať všeobecne, nakoľko na oboch školách sme neboli. Väčšie skúsenosti máme so ZŠ Drotárska, ktorá je vhodná pre deti so sluchovým postihnutím, ale niekedy aj s NKS ako takou. Školu navštevujú deti priemerným aj zníženým intelektom, triedy sú zväčša menej početné. Niektoré deti chodia denne, iné sú na internáte. Okrem klasických predmetov majú aj predmety na podporu komunikácie a učia sa viac spôsobov komunikácie.

So spojenou školou Mokrohájska takéto skúsenosti nemáme, vieme len to, čo je na webe. Zo skúseností však vieme, že je zvyčajne najdôležitejšie stretnúť sa s vyučujúcimi resp. vedením a spoločne sa navzájom informovať o potrebách dieťaťa a možnostiach danej školy. Nakoľko aj papierovo horšia škola môže byť pre dieťa vhodnejšia ako iná, ak je tam dobrá spolupráca medzi pedagógmi a rodičmi. A dieťaťu práve to najviac prospieva.

Vieme, že sa rozhodnete správne, pretože práve vy poznáte svojho syna najlepšie a aj Vaša otázka napovedá, že je jeho rozvoj šťastie pre Vás dôležité.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.