Dobrý deň,
moja 7-ročná druháčka má asi problém so sústredením sa. Pri všetkom sa zabáva, tancuje, spieva si, hrá sa s vecami. Či už je to obliekanie, jedenie, domáce práce, úlohy do školy.
Problém je, že to robí aj v škole, kde treba na hodine makať. Ostatní spolužiaci ju musia čakať. Učiteľka sa nám sťažuje a vyhráža sa opakovaním ročníka. Vraj bude dostávať 5ky, ak nestihne dokončiť zadané úlohy.
V prvom ročníku sme s tým mali tiež problémy, ale tam jej to bolo ešte ako tak tolerované. No v druhom ročníku už si nemôže dovoliť dopisovať všetko cez prestávky, je toho podstatne viac. Pani učiteľka už na to nemá trpezlivosť. Musí sedieť v prvej lavici, no aj tak často nepočúva a nestíha pracovať s ostatnými. Často nezje desiatu a ani vodu nevypije, lebo nestíha. Keď sme jej začali dávať za to tresty, tak ju dojedala po škole a ja som na ňu vonku čakala aj 15 minút.
Doma nám niekedy pomohlo nechať ju úplne samú s motiváciou, že keď si úlohy spraví, môže ísť von. Vedela si ich spraviť do pol hodiny. Ale stále viac si všímame, že potrebuje našu asistenciu. Buď úlohám nechápe, alebo spraví chyby a potom musí všetko robiť odznova. Každý deň sa s úlohami trápime aj 3 - 4 hodiny. Číta perfektne, vie sa naučiť naspamäť báseň, aj počítať vie, ale pri písaní a logických úlohách je to už problém. Pri odpise textu robí veľa chýb a nekonečne jej to trvá. Niekedy píše niektoré písmená zrkadlovo. Alebo napíše dve písmená a znovu v texte hľadá slovo, ktoré píše.
Inak sa učí na samé jednotky. To sa čoskoro zmení, ak už nebude mať takú časovú voľnosť.
Neviem či je lepšie ak robíme všetko s ňou, alebo keď ju nechávame samú. Pri jedení ju musíme často napomínať, lebo vie pri tom sedieť aj hodinu a jesť to studené. Nedá sa jej neustále diktovať, že čo má robiť. Mám aj 4-mesačného syna, takže musí byť trošku aj samostatná a zodpovedná.
Robíme niekde chybu?
Teba ju vziať k psychológovi?
Ďakujem
Dobrý deň,
ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.
Predtým ako si prečítate naše rady, tak si skúste odpovedať na niekoľko otázok:
1. Nezvýšila sa potreba Vášho dohľadu po narodení mladšieho brata? Nemôže časť problémov byť snaha dosiahnuť, aby ste jej venovali viac pozornosti?
2. Dokáže udržať pozornosť, keď ide o niečo, čo ju zaujíma?
3. Ak pracuje pomaly, pracuje presne? Chyby sa objavujú len pri rýchlom pracovnom tempe? Alebo aj pri pomalom, pretože jej uletí pozornosť a zabudne, čo robila, kde skončila? Opakuje sa to počas napr. jednej hodiny aj viackrát?
V prípade poruchy pozornosti ide najmä o narušenie schopnosti sústrediť sa dlhšie na nejakú činnosť, ľahkú rozptýliteľnosť a následne aj problémy pri dokončovaní úloh. Hoci obidva varianty poruchy pozornosti môžu u nás diagnostikovať len lekári (neurológ alebo psychiater), odporúčali by sme Vám, aby ste sa poradili s dcérkinou pani učiteľkou. Nech Vám presne popíše problémové situácie a jej prejavy v škole. Ak bude ochotná, požiadajte ju o pedagogickú diagnostiku a následne sa objednajte do centra poradenstva a prevencie vo Vašom okolí. Vedia Vám poskytnúť prvé vyšetrenia a súčasne aj odhaliť, či sú potrebné ďalšie, doplňujúce.
Medzitým si doma skúste s dcérkou sadnúť, vyjadriť jej svoju podporu a lásku. Vysvetlite jej, že hoci má mladšieho brata, Vaša láska k nim je rovnaká. Môžete ju utešiť tým, že ju takto ľúbite dlhšie, lebo je staršia 😀.
Počas tohto, alebo iné súkromného rozhovoru sa s ňou porozprávajte aj o tom, prečo jej to podľa nej tak dlho trvá. Vyrušilo ju niečo? Chce to mať pekne napísané a dáva si viac záležať? Nie si je niečím istá? Proste skúste zistiť, čo spôsobuje to predlžovanie. Zrejme Vám to nebude vedieť presne vysvetliť, ale možno získate nejaké informácie, ktoré potom pomôžu Vám alebo pani učiteľke.
Pokiaľ ide o dĺžku učenia, tak 3 - 4 hodiny je pre dieťa v jej veku priveľa, najmä ak nie sú počas toho prestávky. Ak tam bude porucha pozornosti, bude ju to ešte viac demotivovať, frustrovať a unavovať. Ak sa nepotvrdí, tiež je to priveľa. Pomocou pozitívnej motivácie (pobyt vonku, rozprávka, spoločenská hra) to skúste skrátiť, alebo zaradiť prestávky.
S prianím príjemného dňa
Kristína a Veronika
Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny
V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.