5-ročná dcéra máva veľké zmeny nálad a každý deň je nervózna. Ako reagovať?

Zodpovedané
25. jan 2024

Dobrý deň,

moja dcéra má 5 rokov a máva veľké zmeny nálad. Nikdy sa s ňou nedá niekam ísť. Všetko chce, pre všetko plače. Keď nie je po jej, tak je zle.

Môže to byť ešte nejaké obdobie?

Ako reagovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

V tomto prípade je v prvom rade dôležité odpozorovať si, čo spustilo u dcéry zmenu nálady. Každá náhla zmena má totiž svoj spúšťač. Z toho čo popisujete, tiež môže ísť aj o nízku frustračnú toleranciu.

Skúste nasledovné odporúčania k situáciám, kedy sa dcérka hnevá:

  • Vyhľadajte spúšťač hnevu. Všímajte si spoločné znaky pri dcérkiných afektoch. Pokojne si zapíšte, ktorý deň mala záchvat hnevu a skúste si spomenúť, čo sa dialo predtým. Môžete tak odhaliť spúšťač, ktorý Vám dcérka v tej chvíli nepovie a na prvý pohľad ani nie je možno taký zrejmý.
  • Nechajte dieťa prežiť svoj hnev. Do istej miery je dôležité, aby si dieťa prežilo svoj hnev. Hnev príde aj vtedy, keď bude staršia a tiež dospelá. Sama však nedokáže nájsť vhodné spôsoby ako ho ventilovať, tie ju musia naučiť dospelí. Môžete skúsiť dať dcérke papier, aby svoj hnev nakreslila, alebo jej dať antistresovú loptičku, nech ju stlačí tak silno ako silný je jej hnev a podobne.
  • Mať svoj hnev pod kontrolou. Existujú rôzne metódy ako pochopiť a ovládať svoj hnev. Odporúčame napríklad knihu Divoké zvíře od K. I. Al-Ghani, Ja a pánko hnev od Iryny Zelyk alebo Dráčik nehnevaj sa! od Roberta Starlinga.

Čo sa týka nízkej frustračnej tolerancie, tak je možné rozvíjať ju nasledovnými krokmi:

  • Hovorte „NIE!“ a trvajte na tom, aj keď bude plakať a hádzať sa o zem, nepovoľte. Na začiatku to bude ťažké, no pri dlhšom „tréningu“ výsledky oceníte.
  • Neskáčte hneď ako dieťa zapíska. Ak chce dcérka niečo hneď, povedzte jej napríklad, že dokončíte činnosť a budete sa jej venovať. Trénujete tým aj trpezlivosť.
  • Nenechajte dieťa neustále vyhrávať. Nie je to dobré, pretože aj v živote možno zažije rôzne prehry.
  • Presaďte si vaše vlastné potreby. Ak chce dcérka niečo už aj, okamžite, môžete jej tiež povedať: "teraz si potrebujem oddýchnuť, pretože sa cítim veľmi unavená". Dieťa musí pochopiť, že nie ste k dispozícii 24/7.

Veríme, že situácia sa postupne upraví.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.