3-ročná dcérka robí okolo všetkého ceremónie a plače. Je jej správanie v poriadku?

Zodpovedané
10. sep 2024

Dobrý deň,

naša skoro 3-ročná dcéra veľmi vyvádza, čo sa týka bežných vecí. Keď bola menšia, nechcela sa kúpať. Dokola hovorila len bojím - bojím. Keď je teraz väčšia a poviem jej, že sa ideme sprchovať, tak ide. Potom zrazu strašne vyvádza, že nechce ísť. Tak jej poviem, že nejdeme a zrazu plač, že ona chce a takto to ide dookola.

Tak isto teraz aj na nočník najskôr sú takéto ceremónie okolo toho. Nakoniec sa vyciká a celá vysmiata s nami tlieska. Samo o sebe je taká ťažká povaha. Chce sa učiť na bicykli. Keď jej to nejde, tak proste zúri.

Inak je veľmi šikovná, vie rozprávať, pekne pozná abecedu aj po slovensky aj anglicky.

Je toto správanie normálne?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili. V správaní vašej dcérky sú určité špecifiká, ale nakoľko nemáme viac informácií, môžeme hovoriť len vo všeobecnej rovine.

  • Strach z kúpania resp. sprchovania môže byť spôsobený nejakým negatívnym zážitkom, ktorý si možno ani neuvedomujete, ale dcérke sa s ním kúpanie spája. Vie, že je to potrebné, ale prevládnu v nej negatívne pocity a je zmätená. Môže to byť aj hypersenzitivita. Niektoré deti s tým majú problém - vadí im zvuk sprchy, teplota vody (príliš teplá alebo príliš studená), štípanie v očiach, zima po kúpaní a podobne a snažia sa takýmto podnetom vyhnúť.
  • Podobne to môže byť aj ohľadom nočníka, na ktorý ešte nie je pripravená a je potrebné na to ísť postupne. Čo podľa popisu aj robíte.
  • Vidíme aj určité prejavy perfekcionizmu a problém so zvládaním emócií (čo je v tomto veku prirodzené).

V súčasnosti Vám odporúčame sledovať, či sa situácia zlepšuje, resp. nejakým spôsobom vyvíja. V prípade, že by sa pridávali iné symptómy, alebo sa to zhoršovalo, poraďte sa s Vašou pediatričkou, ona Vám odporučí ďalší postup.

V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.