Dobrý deň,
neviem na koho sa mám obrátiť. Lenka je 15-ročné dievča. Je to internetová kamarátka mojej 13-ročnej. Poznajú sa cca pol roka. Ešte sa nevideli, sme od seba ďaleko. Lenka má hrozné depresie, s rodičmi si nerozumie. Sú k nej prísni, všetko jej zakazujú. Lenka im vravela, že chce ísť k psychológovi. Rodičia na ňu nakričali, že to nepotrebuje. Aj ju bijú. Neviem až tak veľa. Viem iba to, čo mi dcéra povie. Často jej píše, že ona to už nedá, že nechce žiť a že určite na strednú školu nepôjde, lebo tu už nebude.
V ten deň, keď sa cez internet spoznali, tak Lenka chcela spáchať samovraždu. Len to ešte nechala, lebo sa spoznala s mojou dcérou. Dcéra ju odhovára.
V škole nemá Lenka kamarátky a ani so svojou triednou si nerozumie. Moja dcéra volala ohľadom Lenky na linku detskej pomoci a vôbec nikto nepomohol. Povedali jej, že nech sa moja dcéra porozpráva so svojou mamou. Teda so mnou.
Ako jej môžem pomôcť?
Dcéra to hovorila aj svojej triednej a nič. Minulý týždeň Lenka písala, že to už nedá, že už nechce žiť. Dcéra ju zase odhovorila, že si pošlú darčeky na Vianoce a v lete pôjdu spolu do niejakého tábora. Dcéra je už tiež z toho zúfalá.
Čo robiť?
Lenka to spomína už dlhšie, ona takto volá o pomoc.
Ďakujem
Dobrý deň,
ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.
Je chvályhodné, že vám osud dievčaťa nie je ľahostajný. Verím, že aj dcérka chce veľmi pomôcť. Nepíšete či si s dcérou aj volávajú alebo len píšu cez internet. Online priestor je totiž špecifický tým, že bez videohovoru nemáte úplnú istotu, kto je na druhej strane. Samozrejme v žiadnom prípade nezľahčujeme situáciu. Len treba byť opatrný. Ak sa doteraz nevideli ani online, skúste to navrhnúť, vy si budete istá, kto je na druhej strane a medzi dcérkou a Lenkou sa upevní vzťah, lebo sa budú vidieť.
Ak má Lenka problémy a chce ísť ku psychológovi poradiť sa, porozprávať, môže tak urobiť online formou na https://ipcko.sk/. Je to internetová poradňa pre mladých, kde sú dostupní skúsení psychológovia. Funguje prostredníctvom chatu, mailu a v každom kraji je aj jedno miesto, kde môže nájsť po dohode aj pomoc. Všetko je na ich stránke.
Existuje tiež Národná linka na pomoc pre deti v ohrození https://viacakonick.gov.sk/, ktorá má aplikáciu s názvom Viac ako ni©k. Dieťa si ju môže stiahnuť a zveriť sa odborníkom so svojimi trápeniami. Môže tak urobiť aj na mail pomoc@viacakonick.gov.sk.
V prípade, ak ide o dôvodnú obavu z týrania maloletej (máte priame dôkazy), kedy je priamo ohrozený život a zdravie, môžete sa obrátiť na políciu a Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately). Bolo by vhodné opýtať sa Lenky, či v jej okolí je človek, ktorého môže požiadať o pomoc. Či už je to suseda, niektorá z učiteliek v škole, pani kuchárka, či pani predavačka z neďalekých potravín. Jednoducho človek v jej blízkosti, ktorý ju vypočuje. V prvom rade by to mali byť rodičia, ale v prípade, ak si s rodičmi nerozumieme, utiekame sa aj k osobám, ktoré nie sú z našej rodiny. Toto je veľmi dôležité, mať takúto osobu. V prípade, ak bude dcéra s Lenkou komunikovať, môže sa snažiť odpútať jej pozornosť od suicidálnych myšlienok alebo komunikáciu otáčať na pozitíva. V prípade odpútania pozornosti, ak píše o tom, že už nevládze, že chce skončiť, nech jej dcéra napíše len „mám ťa rada Leni“, alebo „premýšľala som, že by sme sa mohli cez zimné prázdniny stretnúť“. Jednoducho začať inú tému, aby ju odpútala od negatívnych myšlienok.
V druhom prípade, ak bude písať aký mala hrozný deň, ako je všetko zle a iné negatívne veci, môže sa jej opýtať na veci, ktoré ju tento týždeň potešili, urobili jej radosť. Prípadne, ak vie o nej, že sa niečomu venuje a je v tom úspešná, tak to v tej chvíli napísať. Treba pri tom, ale dávať pozor, aby to Lenka nevnímala ako zľahčovanie jej problému. Ak napíše, že sa cíti zle tak odpoveď nebude len „ čo ťa dnes potešilo“ , ale napr. „ Mrzí ma, že sa necítiš dobre, môžem ti nejako pomôcť?“ a ak bude odpoveď nie, tak napíšte napríklad „ ak by si potrebovala budem tu“ a vzápätí napr. „zahráme sa spolu nejakú hru?“
V tomto prípade existuje predpoklad, že sa Lenka na vašu dcéru upne, čo tiež nie je úplne zdravé a dobré pre nikoho. 13-ročné dievča sa nemôže cítiť zodpovedné za život iného 15-ročného dievčaťa. Môže jej ponúknuť pomoc, svoje priateľstvo, byť jej bútľavou vŕbou, ale Lenka musí vyhľadať pomoc dospelého. Základom je, aby Lenka sama požiadala kompetentných o pomoc, nie vaša dcéra. Musí sama napísať na vyššie uvedené kontakty a popísať im čo ju trápi, aby s ňou vedel pracovať odborník. Hoci sa vzájomne zverujú, vaša dcérka nemôže vedieť odpoveď na všetky otázky, ktoré potrebujú odborníci vedieť. Vy, ako mama, môžete s dcérou Lenku podporiť v tom, aby urobila krok vpred k vyriešeniu svojej situácie. Ponúknuť je oporu a podporu pri jej ceste za vyriešením problému.
V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.
S pozdravom Kristína a Veronika
Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny
V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.