11-mesačný syn máva rukami. Je jeho vývoj normálny?

Zodpovedané
10. sep 2024

Dobrý deň,

mám 11-mesačného syna, ktorého vývoj mi prišiel úplne v poriadku a aj pediatričke. Lozí 4. mesiac, stavia sa v priestore, urobí pár krokov a spadne. Keď sa veľmi teší, občas máva rúčkami. Keď plače, občas to urobí. Posledné dva dni pozorujem, že otvára - zatvára jednu dlaň. Robí to celý deň. Inak reaguje na meno, chápe daj, ukáž aký budeš veľký, kde je svetielko, kde je havo, kde je tata, mama a baba. Bľaboce daj, kde, mama, baba.

Je tento vývoj normálny, alebo sa mám obávať niečoho?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Rozumieme Vašim obavám. Snažíte sa včas riešiť veci už na začiatku, čo svedčí o Vašej zodpovednosti a láske k synovi.

Vaše dieťatko je však ešte vo veku, kedy nie je možné diagnostikovať akúkoľvek poruchu. Je vo vývinovom období batoľaťa. Dieťa je vo vývine a v tomto období veľmi vníma svet okolo seba. Mávanie rúčkami je v tomto veku v poriadku, nakoľko dieťa teraz komunikuje hlavne pohybom. Symptómom by mohlo byť vo vyššom veku, ale museli by byť prítomné aj ďalšie. Podľa vášho popisu však zatiaľ prítomné nie sú.

Môžete však situáciu sledovať, prípadne si to aj zapísať, v prípade potreby sa poraďte so Vaším pediatrom. Teraz sa však nenechajte ovládnuť strachom, ktorý by Vás mohol pripraviť o pokojné prežitie jedného z najkrajších období medzi matkou a dieťaťom.

S prianím príjemného zvyšku dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.