Dobrý deň,
mám 10-ročného syna, ktorý ma znepokojuje tým, že často máva rukami. Robí to už tretí rok. Najskôr som myslela, že to je len nejaký zlozvyk, z ktorého vyrastie. No neprestáva to. Už ako dieťa mal obdobie, že ukázal na hračku a potom si ju vzal. To trvalo len nejaký mesiac. Potom všade ako keby bežal s prstami, to tiež rýchlo prešlo. Ale toto pretrváva a pôsobí to zvláštne. Máva s rukami ako keby čaroval. Aj si niekedy robím srandu, že čaruje. On mi na to povedal, že si predstavuje rôzne veci. Napríklad rastie kvetina a pod.
Pamäť má perfektnú. Stačí, že si prečíta a vie, ale tempo má pomalé. Boli sme na vyšetrení. Toto tam nerobil, aj keď som práve na to upozorňovala, že ma to trápi. On sa dokáže hodinu sám zabávať tým, že máva tými rukami a kadečo si predstavuje. Predsa len ide do puberty a takéto správanie je neobvyklé.
Čo nám odporúčate?
Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.
V prvom rade je potrebný so synom pokojný rozhovor o tejto téme. Nájdite si na to čas, keď vás nič nebude limitovať a ani vyrušovať. K rozhovoru pristupujte s cieľom dozvedieť sa čo najviac o jeho pocitoch, predstavách, dôvodoch a snažte sa nemať predsudky. Pre mnohých môže byť toto správanie neobvyklé. To však neznamená, že je zlé, alebo by sme ho mali obmedzovať.
Je možné, že syn je proste veľmi tvorivý a dokáže si niektoré veci zvizualizovať nakoľko, že sa to prenesie až do jeho motoriky. V tom prípade by bolo vhodné ho podporiť v tom, aby svoju kreativitu dokázal využiť na tvorbu. Spoločne určite prídete na to, čo by mu vyhovovalo - hudba, maľba, tanec, dramatika alebo literatúra.
Je dôležité, aby ste k tomu v začiatkoch pristupovali bez nejakých predpokladov, alebo bez pocitu, že je jeho správanie divné alebo neobvyklé. Pri rozhovore môžete skúsiť zistiť aj to, či sa takto správa napr. aj v škole, alebo len doma, kde sa cíti bezpečne a prijatý, aby mohol prejaviť aj túto svoju stránku.
Nepíšete o aké vyšetrenie išlo (čitateľské zručnosti? psychologické? špeciálnopedagogické?), preto na to nevieme dostatočne reagovať. Keď tieto pohyby syn na vyšetrení nerobil, určite sa tým po vašom upozornení zaoberal aj testujúci.
Ak by ste však mali ďalšie pochybnosti aj po rozhovore so synom, skúste kontaktovať CPP alebo psychológa.
S prianím príjemného dňa
Kristína a Veronika
Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny
V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.