Znižuje paracetamol účinky očkovania?

Zodpovedané
22. jún 2022

Dobrý deň,

keď sme boli s dcérou na prvom očkovaní, lekárka mi povedala, že mám dať Paralen aj od bolesti, nie len keď bude mať horúčku. Dala som teda aj ten deň večer, aj na druhý deň. Teraz som sa ale dozvedela, že paracetamol môže znižovať účinky očkovaní.

Je to pravda?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa dáva preventívne, pred očkovaním, či krátko po očkovaní, tak niektoré štúdie naozaj dokazujú znízenú tvorbu protilátok po očkovaní. Ide vtedy o podanie "bez indikácie".

Bolesť je však dôvodom na podanie lieku. Predpokladám, že ste liek nedali hneď po očkovaní, ale až pri trvajúcich prejavoch bolesti. To je v poriadku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas