Znamenajú 2 zlomeniny za 4 mesiace zdravotný problém?

Zodpovedané
27. mar 2019

Dobrý deň,

8 ročný chlapec má už druhú zlomeninu za 4 mesiace. Zakaždým inej ruky, avšak tej istej dlhej kosti na predlaktí. V oboch prípadoch spadol. Raz pri bežnej hre, raz pri futbale.

Môže to byť náhoda, alebo sa jedná o nejaký zdravotný problém?

Aké vyšetrenia by sme mali absolvovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ bola u syna adekvátna mechanika úrazu, zlomeniny sú traumatického pôvodu a nemusia znamenať žiadny iný zdravotný problém.

Prípadné zmeny na RTG kostiach by si traumatológ všimol, teoreticky môžete vyšetriť hladinu vit. D, vápnika a fosforu v krvi (na vylúčenie rachitídy a nedostatku vit.D), vyšetrenie krvného obrazu na vylúčenie možnej hematoonkologie, ktorú avšak nepredpokladám, to by mal syn aj iné vážne prejavy.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas