Zaostáva môj 11-mesačný syn v psychomotorickom vývine?

Zodpovedané
13. jan 2023

Dobrý deň,

môj 11-mesačný synček zatiaľ nehovorí. Len džavoce, vysloví maximálne "dada". Jediné, čo vie povedať je slovo "kde". Keď niečo chce, tak len hmká a ukazuje na veci. Rozumie však veľmi pekne. Rozumie, keď sa ho spýtam, kde je napríklad macko, koník či autíčko. Keď mu poviem, že ideme robiť "mňam, mňam", tak rozumie.

Zatiaľ len štvornožkuje, stavia sa nohy a udrží sa na jednom mieste chvíľku bez držania. Zároveň som si všimla, že v príkrmoch nezje väčšie kúsky. Napína ho a všetko mu musím mixovať. Zje jedine rožok a stred z chleba, ale len čisté, bez masla alebo syru.

Je to v poriadku, alebo by už mal zvládnuť väčšie kúsky jedla?

Zaostáva v psychomotorickom vývine?

Ďakujem

Dobrý deň,

nevidím absolútne žiadne náznaky zaostávania, synček je veľmi šikovný.

Na kúsky má ešte čas. Postupne mu možno skúste nechávať hrubšie konzistencie, ale veľa detí v tomto veku ešte kúsky proste tolerovať nebude.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas