Zachytilo by EEG mini príznaky autizmu?

Zodpovedané
15. mar 2022

Dobrý deň,

boli sme u neurologičky na EEG vyšetrenie. Synček má 11,5 mesiaca. Nedáva ťap ťap, ale dáva papa, keď sa mu chce. Je to každý deň asi raz, alebo každý druhý deň obidvomi rukami. Ukazuje celou rukou a občas vystrie aj prst. Neukazuje často, niekedy celý deň nič.

Ukázal už nato, čo chce. Alebo len tak na psa, aby som ho pochválila, aký je šikovný. Dá mi cumlík aj lyčičku do úst, ak mu ukazujem ako treba papať. Smeje sa pritom. Keď sa hrá, skúma a niečo buchne v kuchyni, tak sa príde pozrieť, alebo sa pozrie iba. Na meno počúva hneď. Ja si myslím, že ukazovanie má slabé. Teda, ked porovnávam s inymi deťmi v jeho veku.

Keď mu niečo ukazujem v mojej ruke, tak moju ruku hodí bokom a ide skúmať - žužľať. S autíčkami sa ešte nehrá. Hrá sa iba s kolesami. Hovorí 2-3 jednoduché slová a priraďuje ich k činnostiam. Niekedy mi pripadá, že ich hovorí aj viac. Napodobňuje moje slová, ale iba samohlásky. Resp. melódiu.

Dá sa s ním skoro na všetkom dohodnúť. Napr. fúkanie soľného roztoku do nosa. Ukážem mu najskôr na sebe, začne sa smiať a potom si to nechá bez problémov robiť on.

Veľa sa smeje. Hrávame sa spolu. Hlavne schovávačku. Keď ma nájde, tak sa smeje a teší. V knižke a aj medzi plyšákmi vyberie toho, na ktorého sa pýtam. Ukazuje nie prstom, ale celou rukou - dlaňou. Alebo daného plyšáka chytí do ruky. Hádže aj loptou. Dá mi hračku do krabice. Má rád nové miesta, všetko sleduje, skúma, pozerá sa. Nemá rád monotónne veci.

Štvornožkuje už 2 mesiace, začína opatrne chodiť okolo nábytku.

Na EEG sme boli preventívne. Gúľa očami, keď je unavený. Pani doktorka z EEG záznamu povedala, že jeho mozog krásne rýchlo pracuje a je to múdry chlapček. Dodala, že žiadne epi náznaky. Pri odchode ešte raz povedala, že máme múdreho syna.

Môže sa ešte vyvinúť autizmus?

Keby mal nejaké mini znaky, tak to EEG by nemal v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem vlastne prečo nad autizmom uvažujete? Máte v rodine? Alebo "iba tak"?

Žiadne známky autizmu z vývinu nebadám. Synček mi príde absolútne v norme, čo sa týka vývinu. Nepovedala by som, že na jeho vek robí niečoho menej. Naopak, príde mi, že je veľmi šikovný.

EEG ale nie je modalita na diganostika autizmu, takže by ho ani neodhalila. Diagnostikuje sa najmä klinickými prejavmi, rozhovormi, dotazníkmi.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas