Z čoho vznikli hrčky pod bradavkou u 10 mesačného bábätka?

Zodpovedané
20. okt 2019

Dobrý deň,

mám 10 mesačnú dojčenú dcéru, ktorej som pod bradavkami objavila hrčky. Jedna je vo veľkosti malého hrášku a druhá je ledva hmatateľná. Obe sú pohyblivé a nebolestivé. Bradavky nie sú zdurené. Dcéra váži 8,5 kg, je vitálna a dobre prospieva. Pred dvomi týždňami sme boli na poradni, ale vtedy ešte hrčky nemala.

Z čoho mohli vzniknúť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak je dcérka kojená, pôjde pravdepodobne o zdurenie prsnej žliazky, ktoré vzniklo tak, že pohlavné hormóny z Vášho mliečka sa kojením preniesli do organizmu Vašej dcérky.

Alebo, ak papká jednotvárnu mäsovú stravu - kurence, tie na rýchly rast dostávajú steroidy a tiež môžu u ľudí spôsobovať zväčšenie prsnej žliazky.

Do 1. roka je zväčšenie prsnej žľazy bežné, ak je pod vplyvom materských hormónov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas