Z čoho vzniká hypotonus?

Zodpovedané
21. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom ochorenia hypotonus.

Z čoho vzniká hypotonus?

Aké sú príčiny a liečba?

Ďakujem

Dobrý deň,

vznik hypotonu je multifaktoriálny. To znamená, že má veľa faktorov, ktoré na jeho vznik vplývajú :

  • Faktory ešte z vývinu v brušku (vek rodičov, ochorenia matky, priebeh a dĺžka tehotenstva, expozícia infekcii či teratogénom, množstvo plodovej vody, abnormálne poloha plodu, pohyby plodu v maternici, pozitivita v rodine na výskyt vrodených chýb alebo iných ochorení).
  • Faktory v rámci pôrodu (aké lieky matky dostala, priebeh pôrodu, traumatizmus, či nebola prítomná asfyxiapo pôrode, aké bolo Apgar skóre, nutnosť resuscitácie, potreba ventilácie novorodenca).
  • A popôrodné faktory (infekcia, žltačka).

Liečba je väčšinou rehabilitačné cvičenie. Nakoľko hypotonus je iba symptóm a nie ochorenie, tak je nutná ďalšia diagnostika. Existuje totižto periférny a centrálny typ. Môže byť súčasťou a známkou napr. iba pre ľahký vývinový deficit, ale aj byť príznakom iného ochorenia. Preto je nutná diagnostika neurológom a ďalší postup podľa neho.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas