Z čoho sa tvoria 5,5 ročnému synovi uzliny?

Zodpovedané
19. jan 2022

Dobrý deň,

5,5 ročnému synovi sme pred skoro rokom našli pod sánkou na jednej strane zväčšené uzliny cca 3 - 4. Za ten rok mu naša pediatrička vzala dvakrát krv. Jedenkrát aj s diferenciálom a výsledky boli v poriadku. Ďalej to neriešila a povedala že je to normálne.

Včera skoro po roku sme mu našli uzlinu už aj na druhej strane, ktorú mal po celý čas čistú a nemal tam ani jednu. Včera alebo v priebehu pár dní mu vyskočila aj tam.

Prečo ich má a prečo má ďalšiu novú?

Môže mať lymfóm?

Kam sa s ním objednať ako samoplatca na vyšetrenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

uzliny sa tvoria ako reakcia imunitného systému na stretnutie sa s rôznymi patogénmi - vírusmi a baktériami. Ich zväčšenie teda svedčí najmä pre dobrú funckiu imunity.

U detí je takéto zväčšenie sa veľmi typické, stretávajú sa totižto s oveľa viac novými patogénmi ako my dospelí.

V prípade, že sú uzliny v nezvyčajnej lokalite, nezvyčajnej veľkosti, či tvaru a bolestivosti, tak dieťaťu berieme krv (ako spravila pani doktorka). A aj ho môžeme odoslať na sonografické vyšetrenie oblasti (v tomto prípade krku), prípadne aj na sono bruška.

Neviem, či je vo Vašom meste možnosť súkromného sonografického vyšetrenia. Ak nie, skúste si vypýtať od pani doktorky výmenný lístok. Povedzte jej, že Vás situácia znepokojuje a chcete si byť istá a chcete byť pokojná mama. Myslím, že nebude mať problém Vám výmenný lístok vypísať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas