Z čoho sa synovi vytvorili takéto vyrážky?

Zodpovedané
19. jan 2023

Dobrý deň,

malému sa vyhodili na hrudníku a chrbátiku takéto vyrážky. Nesvrbia a ani nemá zvýšenú teplotu. Popri týchto vyrážkach sa objavili u neho aj červené líčka. Vyrážky sú svetlé a okolie červené. Pred týmito vyrážkami bol 3 týždne chorý a hospitalizovaný v nemocnici kvôli akútnemu zápalu hrtanu, odkiaľ si doniesol stafylokoka v nose. Užíval 3 týždne Mucosolvan spolu s Fenistilom kvôli hlienom a Pamycon do nosa. Následne ešte asi posledný týždeň bral probiotiká kvôli vetrom, ktoré mal podľa lekárky z liekov. Nič z uvedeného už neužíva.

Z čoho sa synovi vytvorili takéto vyrážky?

Ďakujem

Dobrý deň,

sedelo by to do obrazu piatej choroby, čo je infekčné vírusové ochorenie. V prvej fáze ochorenia môže dieťa popisovať únavu, mať zvýšenú teplotu, bolesť hrdla. Následne po pár dňoch sa na tvári (v oblasti líc) objaví kožná lézia, ktorá imponuje ako začervenanie po námahe, či akoby dieťa dostalo „facku“ . Vyrážka sa môže šíriť aj na iné časti tela. Vyrážka má tendenciu miznúť a znovu sa objavovať a v priebehu dňa meniť svoju intenzitu (pri námahe a teple sa zvýrazní).

Takýto stav môže trvať niekoľko dní. V liečbe je dôležitý pokojový režim, tekutiny. Na kožu nie je potrebná aplikácia žiadnych mastí ani liekov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas