Z čoho má naše dieťatko častú stolicu?

Zodpovedané
10. jún 2022

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom častého kakania. Po zavedení príkrmov a umelého mlieka asi po mesiaci nám vyšlo z výteru z konečníka E.coli. Skúšali sme to liečiť bez antibiotík, iba s probiotikami.

Po 3,5 týždni sme mali výter negatívny. Mali sme časté hlienovité stolice aj 6x denne. Avšak kakanie nám zostalo, momentálne aj 4x denne.

Medzičasom nám vyšli 2 dolné zúbky. V tom období sme mali problémy s papaním. Na gastre nám robili krvné testy, alergiu na kravské mlieko má negatívnu. Pankreatická elasticída negatívna. KO všetko ok.

Z čoho môže mať také časté stolice?

Práve kvôli ním nám veľmi malo priberá, iba cca 50 gramov týždenne. Apetít má dobrý. Mliečko sme menili.

Ďakujem

Dobrý deň,

E.Coli je klasická baktéria, ktorá sa vyskytuje v zažívacom trakte úplne bežne a nespôsobuje hnačky. Preto je správne, že nebola podaná žiadna liečba. Dieťa na umelom mliečku by malo užívať probiotiká dlhodobo, do roka. Do zaradenia príkrmov s kmeňom BB12 (Probiofix baby), po zaradení aj s LGG (Probiofix imun baby). Takže teraz užívajte tie, až do roka.

Tiež by som v prvej línii suponovala ABKM, hoci vyšla negatívna, možno by som vyskúšala 1 krabicu mlieka na ABKM. Ste v sledovaní gastro ambulancie, ktorá je špecializovaná, tak ste pod dohľadom. Pri zaradení prírkmov by som vzhľadom na Vami popísané nižšie prírastky išla asi najskôr do zavedenia kaší (sú nutrične bohatšie ako zelenina), potom zelenina a mäsko, nezabúdať pridávaťb kvalitný olej 2 čajové lyžičky do hotového obedného jedla.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas