Z akého dôvodu zadržiava 8-mesačné bábätko dych?

Zodpovedané
12. dec 2022

Dobrý deň,

môj 8-mesačný syn mal pred týždňom teploty 38,8°C, ktoré trvali asi 3 dni. Následne teploty ustáli, bol vyšetrený pediatričkou, bez zápalu, dýchanie čisté. Bolo to pravdepodobne zo zúbkov. Je aj celkovo nervózny, podráždený.

Po týždni som si všimla, že keď ho položím na chrbátik, tak zadržiava dych na asi 5 sekúnd a potom sa rozplače. Akonáhle ho zoberiem na ruky a nosím ho, alebo sa hráme, tak to už nerobí a dýcha pekne. Počas spánku to tiež nerobí. Robieva to aj po zobudení sa. Rozplače sa a na pár sekúnd znova zadrží dych.

Čo by to mohlo znamenať?

Mám opäť navštíviť pediatričku?

Môže to byť známka toho, že jednoducho nechce byť položený a chce sa stále nosiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to známka nespokojnosti, nie medicínsky problém. Niekedy sa deti až zachádzajú, teda modrajú, či až odpadnú pri zadržanom dychu v emócii. Preto tomu treba predchádzať.

Ak vidíte, že dych zadržiava, treba ho zobrať na ruky. Prípadne mu fúknuť do tváre, aby sa opäť nadýchol.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas