V akom veku odporúčate očkovanie proti kiahňam?

Zodpovedané
4. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania proti kiahňam. Mám tri deti, 3 a pól ročnú dcérku a 11 mesačných chlapcov dvojičky. Chcela by som všetky tri deti dať zaočkovať proti kiahňam.

Kedy by ste mi to odporučili?

Dcérka začala od septembra chodiť do škôlky, po piatich dňoch ostala doma chorá. Najprv kašeľ a sople, neskôr aj črevná viróza. Bola doma tri týždne a teraz ju opäť dávame do škôlky. Chcela by som ju dať očkovať čo najskôr.

Je to vhodné, keď práve prekonala chorobu?

Počula som, že deti, ktoré prvý rok nastupujú do škôlky bývajú často choré.

Je vhodné očkovanie proti kiahňam odložiť na jar/leto?

Kedy môžem dať zaočkovať dvojičky?

Môžu byť očkované všetky tri deti naraz?

Môžem dcérke dávať súčasne probiotiká a aj sirup Imunoglukan?

Ďakujem za odpoveď a za obohacujúce príspevky na Instagrame

Dobrý deň,

chlapcov by som dala proti kiahňam očkovať buď s MMR vakcínou v 15. mesiacoch, alebo následne po tejto povinnej vakcinácii. Varivax (vakcína proti kiahňam) sa následne aplikuje po 6 týždňoch ešte raz (teda sú 2 dávky).

Je pravdou, že škôlkari sú na začiatku dochádzky často chorí, čo je pomerne prirodzené vzhľadom ku kolektivizácii a k tomu, že sú zrazu obklopení množstvom iných detí v jednej triede, kde sa to "vírusmi a baktériami" hemží. Probiotiká aj Imunoglukan dávať naraz môžete, sú to úplne rozdielne látky, ktoré na imunitu pôsobia iným mechanizmom, obe sú určite plusom.

S očkovaním u dcérky by som nečakala na vhodné ročné obdobie. Skôr na vhodné zdravotné obdobie, aby bola minimálne 2 týždne zdravá.

Či Vám to vyjde všetkým 3 naraz neviem, skôr by som sa povedala, že je jednoduchšie zaočkovať separé dcérku a potom chlapcov. A to aj kvôli starostlivosti o deti po očkovaní (deti môžu byť nevrlé, ubolené, mať teplotu atď).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas