V akom veku dieťaťa sa môže začať prejavovať autizmus?

Zodpovedané
7. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možného autizmu u 10 mesačného dieťaťa, ktoré máva pravidelne naozaj prudké záchvaty hnevu.

V akom veku dieťaťa sa môže začať prejavovať autizmus?

Sú nejaké znaky, ktoré treba riešiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

prejavy autizmu sa prejavujú už od bábätka, len to nevieme ešte vyhodnotiť, lebo na to nemyslíme a lebo bábätká sa vyvíjajú každé inak a postupne. Tak riadne odhaliteľný je väčšinou okolo 16. - 18. mesiaca pomocou dotazníka M-CHAT.

Také príznaky, ktoré takéto dieťatko môže mať: nedrží očný kontakt, nesmeje sa na osoby, zvláštne stereotypné prejavy v hre, samotárska povaha. Ďalej záchvaty hnevu, ale to skôr pri podnetoch - veľa hluku, osôb, keď napríklad zároveň zazvoní zvonček pri dverách, Vám mobil, jemu hračka.

Mozog to nevie spracovať, oddeliť od seba tie podnety a mal by záchvat hnevu. Ale záchvat hnevu, keď nemôže dostať to čo chce, alebo keď je hladný - to je prejav temperamentu, nie symptóm autizmu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas