Uzavretá fontanela v 7. mesiacoch. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
24. júl 2020

Dobrý deň,

mám 7 mesačnú dcérku, ktorá sa narodila v 38. týždni + 3 dni cisárskym rezom. Vážila 2 520 g, merala 46 cm a hlávka 31 cm. Od začiatku je veľmi šikovná a už v 3. mesiaci sa chce dvihnúť. Dvíha hlavu a nohy hore. Otáčať sa začala tiež veľmi skoro.

V 7. mesiacoch má hlávku 37,3 cm. Fontanelu už v 2 mesiacoch mala malú, neurologička jej ledva spravila sono. V 3. mesiaci už žiadna štrbina. Uzavrela sa, takže sono nebolo možné spraviť. Neposlala nás nikam. V 5. mesiaci sme išli, aby dcérku ešte raz pozrela. Hrala sa s ňou a skúšala, že čo dokáže. Sono nemohla robiť.

Je nejaká možnosť skontrolovať hlávku aj zvnútra?

V pôrodnici mi bolo povedané, že hlavička sa má sledovať, či sa zvnútra zaplnila.

Veľa ľudí mi hovorí, že už dávno mala štvornožkovať a sedieť.

Čo nám odporúčate?

K akému špecialistovi máme ísť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

obvod hlavičky u dcérky je menší ako by mal byť, vhodné je navštíviť iného detského neurológa. Najlepšie asi v NUDCH Bratislava, kde Vám aj povedia ďalší postup - či je potrebné iné vyšetrenie.

Dieťatko v tomto veku nemusí sedieť (často tento stupeň "preskakujú) a štvornožkovať tiež ešte nemusí vedieť, postupne začne loziť a štvornožkovať, pokojne až v 9. mesiaci.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas