Trojmesačný syn trpí plynatosťou. Môže mať intoleranciu?

Zodpovedané
30. sep 2019

Dobrý deň,

mám trojmesačného chlapčeka, ktorý trpí plynatosťou. Je plne dojčený a veľmi to zapácha. Má neustále bolesti bruško a často mu vybieha zo žalúdka.

Starší syn má od narodenia intoleranciu laktózy.

Môžu ju mať aj mladší syn?

Je možné testovať tak malé dieťa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

plynatosť a bolesti bruška nemusia hneď znamenať intoleranciu laktózy. Skôr typické bývajú veľmi riedke hnačkovité zapáchajúce stolice a neprospievanie (nepriberanie podľa grafu). Aj keď niekedy toto ochorenie býva sprevádzané iba plynatosťou a bolesťami bruška nemyslím si, že pôjde o intoleranciu laktózy.

Testy tak malého dieťatka nie sú možné zrealizovať (výdychový test ani histológia TČ). Vy môžete probatórne vysadiť mlieko a mliečne výrobky z Vašej stravy, resp. jesť bezlaktózové produkty. Ak stav bude pretrvávať nejde o intoleranciu laktózy.

Nasaďte synčekovi probiotiká, dávajte mu Espumisan L/Sab Simplex/Simethicon baby pravidelne 3-5x denne.

To, že mu "vybieha zo žalúdka" - jednak je aj fyziologické (normálne- do istej miery), ak je to už "priveľa" ide o reflux. Vtedy sa pred dojčením deťom dáva Nutriton alebo Gastrutss baby, ale to po konzultácii s obvodným lekárom.

Detičky treba nechávať dobre odgrgnúť, zvýšiť im polohu pri spánku a radšej dojčiť častejšie a menšie porcie mliečka naraz.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas