Syn prekonal respiračný syncyciálny vírus a odvtedy kašle. Ako mu pomôžem?

Zodpovedané
4. okt 2019

Dobrý deň,

narodil sa mi zdravý synček. Tehotenstvo a aj pôrod boli bez problémov. V 4. mesiaci prekonal respiračný syncyciálny vírus, ktorý mu zapríčinil obojstranný zápal pľúc aj priedušiek. Bol hospitalizovaný v nemocnici a tri týždne bral antibiotiká a kortikosteroidmi.

Problémy začali od roka, keď mal opakované zápaly priedušiek, uši a močových ciest. Užíval u 9 razy antibiotiká. Od dvoch rokov kašle. Teraz mal 3 roky a stále kašle, hlavne na jar a na jeseň. Kašeľ je kombinovaný, suchý a aj vlhký. Kašle často po jedle. Začína kašlať aj už pri námahe ako beh, smiech, plač. Nejedná sa o akútny kašeľ počas choroby. Kašle bežne, aj keď nie je v tom čase chorý.

Už rok chodíme na alergológiu, kde mu zistili histamínovú intoleranciu. Na gastre mu zistili reflux 1. stupňa. Je bez liečby. Ešte má intoleranciu na mlieko. Má diétu, mlieko nepije a kašeľ má stále. Testy na alergie boli negatívne. Boli sme aj na krčnom, lekárka mu nič nenašla. Povedala, že syn je zdravý a nevidí žiadne hnisavé ložiská v krku.

Už rok užívam Aerius 2,5 ml denne a Ventolin podľa potreby. Ja mám pocit, že Aerius je už slabý a nezaberá. Kašeľ sa zhoršuje. Žiadala som o vyšetrenie na parazity a pýtala si žiadanku na pľúcne, či nemá chlamýdie. Pediater hovorí, že kašle z refluxu a vraj z toho vyrasie.

Mne to nestačí. Bojím sa, aby nemal astmu.

Môže mať v tele pozostatky baktérie, ktorá sa prebudí pri každej chorobe?

Imunoalergologička mu nasadila aj imunoterapiu Broncho-vaxom. Zlepšenie vidím iba v tom, že prestal teplotovať počas choroby. Inak je chorý i naďalej a kašeľ je už chronický.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

diagnóza astmy sa určuje aj na imunoalergologickom vyšetrení, takže aj robil výdychové testy tam, tak pľúcne vyšetrenie nie je potrebné. Pokiaľ nemá tieto testy absolvované, tak určite podľa kliniky, ktorú píšete, je vhodné.

Či má nejaké baktérie, to určujú výtery, imunita je v sledovaní a liečbe imunoalergológa, tu sa toho viac asi spraviť nedá z tohto hľadiska.

Ak však má takéto obtiaže možno by bol vhodný aj dlhodobo inhalačný kortikoid, to je však v réžii imunoalergológa. Objednajte sa na vyšetrenie a všetko riešte práve v tej odbornej ambulancii.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas