Syn má angínu a urobili sa mu malé červené vyrážky. O aký problém ide?

Zodpovedané
26. okt 2019

Dobrý večer,

môj syn má angínu a urobili sa mu malé červené vyrážky okolo úst zvonku na pere, vnútri na pere a trochu aj na jazyku.

O aký problém môže ísť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môže ísť o tzv herpangínu, alebo aftóznu stomatidídu - vírusové ochorenie, pri ktorom sa robia drobné papulky v okolí a v ústnej dutine.

Môžu byť nepríjemne bolestivé, na čo pomáha napríklad Calgel alebo podľa veku Tantum verde (buď vyplachovať alebo vytierať ušnou paličkou). Deti často odmietajú papať, nakoľko sú lézie v ústach bolestivé - ale treba dohliadnuť na dostatočný príjem tekutín.

Na toto ochorenie nie sú potrebné antibiotiká. Je to vírusové ochorenie. V prípade, že nie je komplikované bakteriálnou infekciou. Na tejto liečbe sa po 3 dňoch nález začína zlepšovať, ak nie, je potrebné predpísať Herpesin tbl.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas