Súvisí svrbenie a škriabanie sa 11 ročného dievčaťa so psychikou?

Zodpovedané
26. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 11 ročnej úplne zdravej a šikovnej dcérky. Pred rokom sme si všimli, že má výrazné svrbenie. Zo školy nám stále posielali, že jej máme pozrieť, či nemá náhodou vši. Hlava čistá a svrbenie pokračuje dodnes. Má tak silné obdobia, že sa až v noci častokrát zobudím ako sa škriabe v hlave a po celom tele.

Chodíme k alergologičke a dcéra nemá žiadne zvýšené hodnoty na potraviny.

Všímam si, že svrbenie sa prejavuje hlavne vtedy, keď sa ide učiť a nechce sa jej. Ako keby nejaké psychické napätie. Často sa jej pýtam, že prečo sa škriabe a ona odpovie: ,,Lebo sa bojím, že to neviem a ono to príde samo".

Môže to byť spojené so psychickou?

Stretli ste sa s niečím takým?

Doma máme pohodu. Je momentálne v období zmeny hormónov. Som zdravotný pracovník a vnímam to, ale neviem si to vôbec vysvetliť. Lieky a šampóny na ukľudnenie nepomohli.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno stretávame sa aj s psychicky podmienenými príznakmi.

Ešte prípadne by sa hodili vyšetrenia: cukor v krvi nalačno, hepatálne testy a vyšetrenie stolice na Helicobactera...

Ak však bude všetko negatívne, tak nejaká psychologická intervencia je na mieste, nie je to vôbec hanbou...v tomto uponáhľanom svete plnom nepohody a stresu je podľa mňa základom fungovania psychohygiena, a ak dcérka má problém, najskôr jej pomôže rozhovor so špecialistom - psychológom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas