Sú vpáčené členky veľký problém u začínajúceho chodca?

Zodpovedané
2. apr 2022

Dobrý deň,

môj ročný syn je chodec cca 1 mesiac. Všimla som si, že keď chodí, alebo stojí na mieste, tak má trošku vpáčené členky smerom dnu.

Je toto problém, alebo je to u začínajúcich chodcov bežné a časom sa to upraví?

Klenba na nožičkach sa mu pekne tvorí. V motorickom vývoji bol vždy popredu, bez akýchkoľvek našich pasívnych zásahov typu pasívne postavovanie na nohy, pasívny sed a podobne.

Čo sa týka obuvi, tak vnútri má iba ponožky alebo v kombinácii s capačkami. Máme studenú podlahu bez podlahového kúrenia. Na von som mu až teraz kúpila prvé topánky D. D. Steps - alternatíva BF.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

hoci je vývojovo "popredu", nemusí byť vývoj nastavený úplne správny. Preto je určite vhodné, aby synčeka videl a zhodnotil detský fyzioterapeut. Ten Vám aj ukáže ako nožičky nastavovať pasívne, prípadne čo iné spraviť, aby si nezafixoval zlý pohybový vzorec.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas