Sú to nitky krvi v stolici?

Zodpovedané
12. feb 2021

Dobrý deň,

moja skoro 8 mesačná dcéra mala takmer 2 týždne nepravidelné hnačky (4 stolice polotuhé, 2-3 hnačky za 24 hod). Po prvých troch dňoch som jej vysadila UM (pila len jednu dávku večer) a nahradila kašou.

Až po 12 dňoch hnačky odzneli, no v stolici sa za celé obdobie 2-3x objavili aj takéto nitky. Pediater vyhodnotil podla ostatných negatívnych výsledkov, že ide o ABKM. Avšak mne bezmliečnu diétu nenariadil.

Včera, po viac ako 16. dňoch od prvej hnačky, mala opäť nitky v stolici.

Mám aj ja prejsť na bezmliečnu diétu, keď dojčím?

Sú na fotke nitky krvi?

Dokazuje sa ABKM z krvi a ak áno, od akého veku dieťaťa?

Môžem o pár týždňov, resp. mesiacov skúsiť kozie/ovčie výrobky, napr. jogurt?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak dojčíte určite je treba vysadiť mliečne produkty. Treba, aby ste sa Vy ako dojčiaca žena suplementovali vápnikom (aj 1000 mg denne).

Na stanovenie diagnózy stačí, aby bola prítomnosť krvi v stolici, ktorá sa nevysvetlí ničím iným. Ale je možné (v každej vekovej skupine) stanovenie špecifických IgE protilátok z krvi dieťatka.

Ak sa objavia príznaky, ktoré svedčia o alergii na BKM, je potrebná eliminácia mlieka
a mliečnych produktov z diéty, a to aj v prípade negatívneho výsledku špecifických IgE
protilátok (v prípade dojčených detí je indikovaná prísna eliminačná diéta u matky).
U väčšiny pacientov je dostatočná 2 až 4 týždne trvajúca eliminačná diéta s následným zhodnotením klinickej odpovede. To už je v rukách lekára. A prípadné vystavenie BKM so zhodnotením.

Ak dávate dcérke umelé mlieko, musíte aj to dávať ako hydrolyzát, čiže ani večerná dávka nesmie byť z BKM, ale musí to byť mliečko pre detičky s alergiou na BKM: https://www.nutriklub.sk/produkt/nutrilon-2-all...
alebo https://www.sunar.sk/produkt/sunar-allergy-care-2.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas