Sú prejavy u môjho syna znakmi autizmu?

Zodpovedané
1. dec 2022

Dobrý deň,

syn má 25 mesiacov. Po pôrode bol resuscitovaný a v tehotenstve mi bolo povedané, že hlavičku a nôžky mal 3 týždne vývinovo pozadu, ale vraj to doženie. Vždy bol trošku pomalší, všetko robil o mesiac - dva neskôr ako by mal. Chodiť začal ako 11-mesačný, ale normálne až v 13. mesiaci. Problém je v tom, že mám u neho podozrenie na autizmus. Stále totiž ešte nerozpráva, hovorí len asi 5 - 6 jednoduchých slov. Nereaguje na meno, možno len občas. Neukazuje prstom, ale vezme si tú vec sám. Rád sa hrá, keď je hladný či smädný zoberie si jedlo alebo mi donesie fľašu a ukáže, že je hladný. S deťmi sa hrá, ale niekedy mám pocit ako keby ho nezaujímali. Opakuje po mne gestá, robí ťapi-ťapi, už sa naučil aj urobiť "čau". Len málokedy však vníma, čo mu hovorím. Keď ho požiadam, aby niečo priniesol, urobí to len sporadicky. Našej lekárke som to spomenula. Bola som s ním na preventívnej prehliadke, kde ho sledovala asi pol hodinu a povedala, že je všetko v poriadku, že nás len skúša a podobne. Vraj sa pekne hrá aj na pozdrav jej zakýval. Keď sa mu reč nezlepší do 3 rokov, vtedy nás pošle na vyšetrenie.

Je to správny postup?

Je to už treba riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri akýchkoľvek obavách radím rodičom spraviť si tento dotazník, prípadne stiahnuť aplikáciu ASDetect (zadarmo).

https://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skrining...

Ďalej sa orientujte podľa výsledkov. Sú to skríningy na možné odhalenie porúch autistického spektra v skorom veku.

Pokiaľ nereaguje na meno a ani neodpovedá, chcela by som vyšetrenie ORL pre vylúčenie poruchy sluchu. Následne už v tomto veku je vhodná aj logopédia, ak netvorí základné 2-slovné vety a má naozaj v aktívnom používaní iba 5 - 6 slov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas