Sú nutné antibiotiká pri chytených prieduškách?

Zodpovedané
7. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 8 ročnej dcérky, s ktorou bol dnes manžel u pani doktorky. Má kašeľ, nádchu, je bez teploty. Ja mám pocit, že sa stav zlepšuje, ale keďže ju môžem ospravedlniť zo školy len na tri dni a nemyslím, že už je čas nastúpiť, išli sa s manželom ukázať pani doktorke.

Z obyčajného kašľa vznikol nejaký zápal priedušiek, resp. má chytené priedušky.

Znamenajú chytené priedušky automaticky nutnosť nasadiť antibiotiká?

Malo by sa urobiť najskôr CRP vyšetrenie?

Môže spôsobiť zápal priedušiek aj vírusové ochorenie?

Antibiotiká mám samozrejme doma, ale stále váham s nasadením. Naša doktorka už viackrát nasadila antibiotik len tak - pre istotu. A pritom sme choroby nakoniec zvládli bez nich. Vznikla u mňa istá nedôvera voči lekárovi, keďže nie som zástanca antibiotickej liečby pri najmenšom probléme.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

kašeľ je príznakom (aj) zápalu priedušiek, ktorý môže byť vírusový aj bakteriálny. To či ide o bakteriálny môže ukázať CRP, ale aj klinika - teploty, dlho trvajúci kašeľ, nereagujúci na bežné lieky atď.

Ak dala pani doktorka Klacid/Sumamed zrejme uvažuje nad nejakou atypickou baktériou, ktorá môže zápal priedušiek vyvolať. Iné baktérie väčšinou idú ruka v ruke s vysokými teplotami a CRP.

Nedôvera vždy vzniká z neinformovanosti, respektíve z nejakých komunikačných šumov (nevysvetlení, neodkomunikovaní).

Preto najvhodnejšie je ísť k lekárke sama a priamo sa jej spýtať. Zo skúseností viem, že muži jedným uchom dnu a druhým von a mamičkám informácie neodovzdávajú tak, ako sú komunikované (neobviňujem Vášho muža, len ja mám takú - aj veľmi osobnú- skúsenosť ).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas