Sú normálne koliky a grckanie u novorodenca?

Zodpovedané
29. jún 2022

Dobrý deň,

mám dcérku, ktorá je narodená je 5.6.2022. Trápime sa s kolikami. Pučí sa, bolí ju bruško. Dávam jej pred každým denným dojčením Sab Simplex 15 kvapiek a Coliprev 8 kvapiek. V noci jej nedávam.

Okrem kolík ju trápi ešte pogrckávanie. Je výlučne dojčená. Okrem materského mlieka nedávam nič iné. Pýta každé dve hodiny, ale asi by chcela aj častejšie. Keď je hore, tak má rúčky v puse a je nervózna.

Trochu jej dávam cumlík, lebo inak by bola na prse nonstop.

Môže byť hladná?

Keď sa napapá, tak skoro nikdy si neodgrcne. Mám ju na rukách 15 - 20 minút a potom ju ukladám na bok. Aj po dvoch hodinách ublinkne, vygrcká trošku.

Asi raz do týždňa už od narodenia vyvracia veľa do oblúka. Hovorila som to pediatrov. Vraj asi rýchlo pije. Všimla som si, že keď vracia, tak papá pomaly. Vraj je prípravok Nutriton a mohla by som ho dávať. Keď sa napapá z prsníka, tak odkväcne a hneď zaspí. Ani pusu neotvorí.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

gastroezofageálny reflux u dojčiat je pomerne frekventný nález. Jednou z príčin u dojčiat je aj to, že zvierač medzi žalúdkom a pažerákom, ktorý bráni návratu potravy späť, je ešte slabší a mlieko sa tak (najmä pri poriadnom napapaní) ľahko dostane tam kam nemá – „hore“.

Ak Vaša dcérka priberá a je spokojná, „len“ po dojčení grcká, nie je to naozaj problém a dcérka „z toho vyrastie“.

Liečba takéhoto fyziologického refluxu vlastne ani nie je potrebná.

Čo je vhodné a pôsobí väčšinou zlepšenie grckania, tak je dodržiavanie „antirefluxných opatrení“. A to:

  • častejšie kŕmenie, ale menších porcií mliečka naraz,
  • po nakŕmení dieťa nenechávať ležať, ale ho dať odgrgnúť do vertikálnej polohy (nebojte sa, takto na chvíľu to určite chrbtici dieťatka neublíži),
  • ak dieťa grcká aj v spánku, na spánky používať klinový matrac (podľa štúdii dieťa nie je bezpečnejšie ukladať na bok, ale klasická poloha na chrbte s otáčaním hlavičky do strán),
  • počas bdenia je vhodná poloha na brušku pod dozorom (ev. aj poloha chvíľkovo pasívne na ľavom boku),
  • pre plne dojčené dieťa, ako Vaša dcérka, môžete podávať voľnopredajný Nutrilon Nutriton (môžete pred dojčením),
  • akokoľvek je dieťa kŕmené, môžete skúsiť sirup Gastrotuss baby.

Prognóza je veľmi dobrá. Drvivej väčšine detí reflux do roka úplne vymizne.

Kedy spozornieť?

  • ak dieťa vracia opakovane prúdom prvé mesiace života (možná pylorostenóza),
  • ak dieťa neprospieva na váhe,
  • ak sú prítomné aj iné zažívacie problémy (bolesti bruška, nafukovanie, krv v stolici, kŕče, nepokoj v noci),
  • ak je prítomný kašeľ,
  • ak sa po Nutritone nezlepší stav – môže ísť o prejav ABKM. Vtedy sa navrhne eliminačná diéta (Vám ako mamičke diéta bez mliečnej bielkoviny, prípadne aj vajca).

Používanie dudlíka neberte ako zlo. Neodporúča sa do rozvinutia laktácie, ale ak sa má dcérka upokojiť dudlovaním, je to lepšia voľba ako ju mať na prsníku, prekrmovať a tým pádom aj bude viac grckať.

K liekom na koliku by som pridala BioGaia probiotiká.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas