Štvorročný syn má neustále nutkanie na stolicu. O aký problém ide?

Zodpovedané
24. sep 2021

Dobrý deň,

mám štvorročného syna, ktorý má nutkanie na kakanie počas dňa a aj v noci. Skúšala som mu dávať už aj probiotiká. Pomohlo to skôr na večer, že sa toľko v spánku nepučil. Cez deň nedokážeme nikam chodiť, keďže sa každých 5 až 10 minút musíme zastaviť, lebo on chce kakať.

Syn povie, že sa vykakal, ale stolica nikde. Iba trošku je zašpinený. Pred pol rokom mu brala pediatrička krv a aj moč. Parazity nemal a všetko bolo negatívne.

Z tohto dôvodu som ho ani do škôlky nedala.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyzerá to trošku ako keby zadržiaval stolicu, a preto mal neustále nutkanie. Ak by kakal pravidelne, normálnu porciu, zrejme by sa to ustálilo.

Je preto na zvážení, či mu nateraz nepomôže stolicu naštartovať nejakým preparátom ako je Duphalac či Dulcosoft.

Probiotiká je vhodné taktiež, pokojne dlhodobo. Okrem toho sa zamerať na dostatok tekutín (aspoň liter, liter a pol denne), dostatok ovocia a zeleniny. A menej cestoviny, ryže a pečiva. Dostatok pohybu. To ako režimové opatrenia na lepšie kakanie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas