Streptokok pneumoniae, Ospen 400 a výsyp u 9 mesačnej dcérky. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
14. júl 2021

Dobrý deň,

9 mesačnej dcérke bol opakovane zistený streptokok pneumoniae (2x preliečený Fucidinom). Boli sme poslaní na ORL, avšak medzitým dcérka dostala vysoké teploty a dráždivá kašeľ. Obvodná lekárka jej nasadila antibiotiká Ospen 400.

Horúčky po asi tretej dávke skončili, avšak dcérka odmieta papať. Mlieko cucne párkrát, vody pije dosť. Na tretí deň užívania ATB sa jej objavil výsyp na chrbátiku a tiahne sa na bruško. Na niektorých miestach je červenší.

Ide o alergickú reakciu?

Mám naďalej dávať antibiotiká?

Bol postup našej pediatričky správny?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno nebolo na ňom nič zlé.

Výsyp je u detičiek veľmi bežný, môže sprevádzať ochorenia ale aj byť ich prejavom. Málokedy ide o alergickú reakciu na ATB ako sa to zle interpretuje.

Ja by som si myslela, že dcérka prekonala šiestu chorobu. Avšak neviem či bolo robené CRP a aký bol celkový priebeh.

S otázkou kontaktujte Vašu pani doktorku, ktorá o celom priebehu vie všetko a dieťatko vyšetrila.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas